Volitelné příslušenství – přídavné patky

 

K čemu je dobré volitelné příslušenství k šicímu stroji? Je to pro mě nezbytnost nebo zbytečný luxus? Takovou otázku si asi položil každý a každý si na ni také sám musí odpovědět. Zkuste se inspirovat v tomto článku, najdete zde dílčí informace k přídavným patkám.

Přídavné patky

Chápeme – koupit si všechny patky, které byste ideálně potřebovali ke svému šití, může být investice. Zvlášť pokud si chcete pořídit větší množství zároveň. Samozřejmě také platí, že s potřebnou zručností a znalostmi si zkušená švadlena vystačí s patkou základní, je to ale i pro ni přece jen složitější a časově náročnější. Některé operace bez správné patky prostě nevytvoříte. Šití s patkami výrazně usnadňuje práci a šetří čas, a tak jsou patky velmi populárním příslušenstvím i mezi profesionály. Do které patky se vyplatí investovat?

Odpověď není jednoznačná. Druhů patek je spousta a každá značka má své speciality. Musíte se zeptat sami sebe, jaké projekty šijete nejčastěji? Spravujete nebo přešíváte domací oblečení a látky? Šijete vlastní módní kousky? Milujete quilting a patchwork? Jste zkušená švadlenka nebo teprve začínáte? Každý potřebuje něco jiného a někdo také vystačí s patkami v základní výbavě stroje.

Vhodné je zamýšlet se nad výběrem patek již při koupi šicího stroje. Podívejte se zejména, jakým způsobem lze patky vyměnit a také kolik patek najdete v základním vybavení. Zvažte, jestli vám budou stačit na to, co plánujete šít. Patky spadají do kategorie „volitelné příslušenství“, které si dokupujete zvlášť, a tak stojí za to se podívat na výbavu stroje. Některé šicí stroje mají již v ceně zahrnuté takové množství patek, že se stroj stane prostě bezkonkurenčním.

Zjistěte si, jaké patky a za jaké ceny se k vybranému stroji dají pořídit – pohybují se od pár desítek korun po několik set až tisíc, tradičně bývá nejdražší řasící patka nebo řasící aparát. Důležitou otázkou je, zda jsou patky k vašemu vytouženému stroji vůbec dostupné – některé značky je nenabízí vůbec.

Jako příklad může sloužit šicí stroj Lucznik 2020 Balladyna II, která má v ceně stroje celkem 12 patek!

Proto je vhodné si v době nákupu dobře pročíst vyhlášené akce, které oblíbení výrobci vyhlašují. Momentálně jsou v akci např. tyto modely s větším počtem patek:

šicí stroj Lucznik 555 Laura

šicí stroj Lucznik 2020 Helena

overlock Merrylock MK 3050

Akce jsou platné do vyprodání zásob nebo do odvolání, ověřte si u svého prodejce, jestli nabídka ještě platí.

Podívejte se na video, jak snadno lze měnit patky na šicích strojích značky Lucznik: