Veritas – pojem, historie? Aktuálně!

 

Všichni doma dříve měli šicí stroje. Mezi značky, které se dříve u nás objevovaly, patřily např. Lucznik, Singer, Visnja, Veritas. Nejoblíbenějšími a nejrozšířenějšími byly značky Veritas, Lucznik a Singer. Měli jste doma svou Veritasku? Silné a robustní stroje, které zvládly prošít téměř všechno, a to na výbornou!

Historie značky Veritas:

Zakladatelem značky Veritas byl pan Augustus Clemens Müller, který si nechal model s názvem Veritas patentovat roku 1894. Toto jméno bylo dále používáno jeho potomky i pro další modely. Po druhé světové válce byly Müllerovy továrny v Drážďanech znárodněny a přejmenovány na VED Mechanik.
Do roku 1952 bylo vyrobeno cca 2 miliony kusů strojů s označením Veritas.

Nejznámější modely šicích strojů Veritas:
Textima 8014/35 – vyráběné v 70. letech, stroj má venkovní motorek, obal má šedou + bílou barvu, zaoblené tvary.
Textima 8014/40 – vyráběné v 80. letech, s motorkem TUR2, obal má béžovou + bílou/hnědou barvu, hranatější tvary.
Rubina – vyráběné v 80. letech s venkovním motorkem, barva obalu šedá + modrá, vyšší hustota stehu se u některých verzí stroje dosahovala vsunutím trojúhelníkového dílu k zapošívací páčce.
Famula – vyráběné v 80. letech, kryt šedá + modrá, verze „Electronic“ měla motorek v těle stroje pod kryty, volné rameno, regulace rychlosti šití posouvací páčkou a vyšší hustota stehů se u některých verzí vytvářela rovněž vsunutím trojúhelníkového dílku k zapošívací páčce.
Columba – vyráběné v 80. letech, bílo-hnědý kryt stroje, ve verzi „Electronic“ měl stroj motorek integrovaný uvnitř v těle stroje.

A teď k tomu, co jsme Vám vlastně chtěli sdělit a trochu Vás tzv. natahovali.

Dlouho jste o Veritas neslyšeli a už se zdálo, že značka zcela zmizela z českých obchodů, je tak? Tak to máme pro Vás fanoušky této značky skvělou zprávu! Šicí stroje Veritas se vracejí na český trh a dokonce s sebou tentokrát vzali i overlock. Pojďme si je představit:

Šicí stroj Veritas Laura

Jednoduchý šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí a součástkami, který disponuje 12 programy, 4-krokovou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, regulovatelnou délkou stehu a volným ramenem. Stroj má příkon motoru 70 W a zvládá tak silnější materiály jako např. riflovinu, montérky, manšestr, softshell ad.

Šicí stroj Veritas Laura

Šicí stroj Veritas Laura


Šicí stroj Veritas Rachel

Pokročilý šicí stroj pro domácnost s kovou konstrukcí, součástkami a příkonem motoru 70 W. Tento stroj disponuje 32 šicími programy, automatickou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, volným ramenem a regulovatelnou délkou i šířkou stehu. Stroj zvládá i silnější materiály jako je riflovina, montérkovina, manšestr, softshell atp.

Šicí stroj Veritas Rachel

Šicí stroj Veritas Rachel


Šicí stroj Veritas Rubina

Elektronický šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí, kovovými součástkami a hlavně s příkonem motoru 70 W. Stroj disponuje 99 šicími programy, 8 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem, nastavitelnou délkou i šířkou stehu a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.

Šicí stroj Veritas Rubina

Šicí stroj Veritas Rubina

Overlock Veritas Melanie

Je novinkou mezi overlocky, jedná se vůbec první overlock značky Veritas na našem trhu. Jedná se o kvalitní overlock pro domácnost, který má 2, 3 a 4-nitné stehy, disponuje 12ti typy stehu, diferenciálním podavačem, regulací délky stehu a šířky ořezu. Stroj má barevně značené dráhy nití a je tak snadný pro obsluhu. Jedná se o overlock s kovovou kostrou, součástkami a příkonem motoru 90 W.

Overlock Veritas Melanie

Overlock Veritas Melanie