Veritas – pojem, historie? Aktuálně!

Všichni doma dříve měli šicí stroje. Mezi značky, které se dříve u nás objevovaly, patřily např. Lucznik, Singer, Visnja, Veritas. Nejoblíbenějšími a nejrozšířenějšími byly značky Veritas, Lucznik a Singer. Měli jste doma svou Veritasku? Silné a robustní stroje, které zvládly prošít téměř všechno, a to na výbornou!

Historie značky Veritas:

Zakladatelem značky Veritas byl pan Augustus Clemens Müller, který si nechal model s názvem Veritas patentovat roku 1894. Toto jméno bylo dále používáno jeho potomky i pro další modely. Po druhé světové válce byly Müllerovy továrny v Drážďanech znárodněny a přejmenovány na VED Mechanik.
Do roku 1952 bylo vyrobeno cca 2 miliony kusů strojů s označením Veritas.

Nejznámější modely šicích strojů Veritas:
Textima 8014/35 – vyráběné v 70. letech, stroj má venkovní motorek, obal má šedou + bílou barvu, zaoblené tvary.
Textima 8014/40 – vyráběné v 80. letech, s motorkem TUR2, obal má béžovou + bílou/hnědou barvu, hranatější tvary.
Rubina – vyráběné v 80. letech s venkovním motorkem, barva obalu šedá + modrá, vyšší hustota stehu se u některých verzí stroje dosahovala vsunutím trojúhelníkového dílu k zapošívací páčce.
Famula – vyráběné v 80. letech, kryt šedá + modrá, verze „Electronic“ měla motorek v těle stroje pod kryty, volné rameno, regulace rychlosti šití posouvací páčkou a vyšší hustota stehů se u některých verzí vytvářela rovněž vsunutím trojúhelníkového dílku k zapošívací páčce.
Columba – vyráběné v 80. letech, bílo-hnědý kryt stroje, ve verzi „Electronic“ měl stroj motorek integrovaný uvnitř v těle stroje.

A teď k tomu, co jsme Vám vlastně chtěli sdělit a trochu Vás tzv. natahovali.

Dlouho jste o Veritas neslyšeli a už se zdálo, že značka zcela zmizela z českých obchodů, je tak? Tak to máme pro Vás fanoušky této značky skvělou zprávu! Šicí stroje Veritas se vracejí na český trh a dokonce s sebou tentokrát vzali i overlock. Pojďme si je představit:

Šicí stroj Veritas Laura

Jednoduchý šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí a součástkami, který disponuje 12 programy, 4-krokovou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, regulovatelnou délkou stehu a volným ramenem. Stroj má příkon motoru 70 W a zvládá tak silnější materiály jako např. riflovinu, montérky, manšestr, softshell ad.

Šicí stroj Veritas Laura


Šicí stroj Veritas Rachel

Pokročilý šicí stroj pro domácnost s kovou konstrukcí, součástkami a příkonem motoru 70 W. Tento stroj disponuje 32 šicími programy, automatickou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, volným ramenem a regulovatelnou délkou i šířkou stehu. Stroj zvládá i silnější materiály jako je riflovina, montérkovina, manšestr, softshell atp.

Šicí stroj Veritas Rachel


Šicí stroj Veritas Rubina

Elektronický šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí, kovovými součástkami a hlavně s příkonem motoru 70 W. Stroj disponuje 99 šicími programy, 8 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem, nastavitelnou délkou i šířkou stehu a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.

Šicí stroj Veritas Rubina

Overlock Veritas Melanie

Je novinkou mezi overlocky, jedná se vůbec první overlock značky Veritas na našem trhu. Jedná se o kvalitní overlock pro domácnost, který má 2, 3 a 4-nitné stehy, disponuje 12ti typy stehu, diferenciálním podavačem, regulací délky stehu a šířky ořezu. Stroj má barevně značené dráhy nití a je tak snadný pro obsluhu. Jedná se o overlock s kovovou kostrou, součástkami a příkonem motoru 90 W.

 

Overlock Veritas Melanie