Šicí stroje Bernina dnes patří mezi šicí stroje se známou a vysoce kvalitní značkou. Tyto šicí stroje si postupně získávaly věhlas nejen ve Švýcarsku, ze kterého pocházejí, ale později také v Evropě a u nás, v České republice. 

Historie šicích strojů Bernina sahá až na konec 19. století, které přineslo gigantický pokrok pro šicí stroje. V roce 1890 v malém švýcarském městečku Steckborn založil švýcarský mechanik Karl Friedrich Gegauf mechanickou dílnu. Zde začal vyrábět nově vynalezené šicí stroje, které vyšívaly monogramy.

Pozoruhodný šicí stroj

V průběhu prvních třech let svého podnikání sestrojil Friedrich Gegauf šicí stroj s dutým lemováním. Tento šicí stroj překvapoval vysokou rychlostí šití, která činila 100 stehů za minutu. Tento nově vynalezený šicí stroj byl na tehdejší dobu velmi pozoruhodný šicí stroj jak díky své nezvykle vysoké rychlosti, tak též díky zvláštnímu stehu, který dokázal šít jako první na celém světě.

Šicí stroj Bernina 530

Šicí stroj Bernina 530

Podnikání Friedricha Gegaufa se postupně rozrůstalo a o Gegaufovy šicí stroje byl velký zájem. V roce 1929 přišel v podnikání Gegaufovy dílny velký zlom. Synové Friedricha Gegaufa, Fritz a Gustav, díky prudkému nárůstu produkce otevřeli novou továrnu ve Steckbornu. Výstavba továrny byla zahájena v roce 1929. O tři roky později přišel další významný zlomový bod. V roce 1932 se objevil šicí stroj, který jako první nesl název BERNINA. Jednalo se o šicí stroj Bernina 105. Zajímá vás, proč bylo za název značky zvoleno právě slovo Bernina? Bernina je jméno známé švýcarské hory, a proto bylo zvoleno za název pro šicí stroje. Nový šicí stroj si v krátké době získal vynikající renomé, a to především díky své vysoké kvalitě.

Šicí stroje a soustavné inovace

Mezi základní charakteristiky pro šicí stroje značky Bernina patří soustavné inovace. Inovace představují jeden z hlavních rysů tradice značky Bernina, jejíž kořeny sahají až do počátků výroby. Nová značka přinesla veliký zájem a stala se velmi úspěšnou. Této úspěšnosti firma využila a neusnula na vavřínech. V roce 1943 tedy v rámci neustálých inovací byl jako první na světě zkonstruován šicí stroj s volným ramenem, který dokázal šít klikatý steh.

Šicí stroj Bernina 330

Šicí stroj Bernina 330

Do řady významných milníků značky Bernina se zařadil také rok 1975. V tomto roce nastoupila do vedení firmy Odette Ueltschi-Gegauf, dcera Fritze Gegaufa, která nezískala jen vedení firmy, ale také kontrolu nad majetkem.

V roce 1986 přišla na trh další převratná novinka s označením Bernina 1130. Byl to úplně první plně elektronický šicí stroj, který na trhu pro šicí stroje způsobil hotový poprask. Čím tento šicí stroj všechny tak hodně překvapil? Díky tomu, že byl plně elektronický, přinesl zjednodušení výkonu a obsluhy některých složitých operací při šití, ale zároveň dokázal zachovat pověstnou preciznost a vysokou kvalitu.

Šicí stroje a moderní technologie

Uplynuly další dva roky a značku Bernina potkala další významná změna. V roce 1988 do vedení společnosti nastoupil Hans Peter Ueltschi a od své matky převzal řízení společnosti. Hans Peter Ueltschi byl vizionářem, a jako vizionář se zajímal o nové postupy a moderní technologie. Díky jeho novátorskému přístupu se značka Bernina otevřela vývoji, který zkoumal možnosti implementace výdobytků moderní vědy do šicích strojů. A protože převratné novinky již neodmyslitelně patřily ke značce Bernina, objevil se v roce 1998 další přelomový šicí stroj značky Bernina. Tentokrát se jednalo o počítačový (!) šicí stroj Artista 180, jehož silnou stránkou byla možnost napojení na periferie (např. vyšívací modul) a přizpůsobení osobním potřebám švadlenky.

Od té doby, co se na trhu objevil tento přelomový šicí stroj, uteklo už jen pár let a přišlo nové tisíciletí. Jak jsou značka Bernina a její šicí stroje připraveni na 21. století? Společnost Bernina již ukázala, že je na 21. století dobře připravena. Její tradicí jsou soustavné inovace, její obraz utváří pověstná preciznost a vysoká kvalita. A to je ten nejlepší kapitál pro uplatnění na trzích nového století.

V roce 2002 se objevila další převratná novinka – šicí stroj Artista 200. Tento šicí stroj přinesl novou definici standardu pro šití a vyšívání. Šicí stroj Artista 200 se rovněž stal světovou jedničkou. Tentokrát šlo o úplně první stroj na světě, který byl řízen počítačovým operačním systémem Microsoft Windows, což přineslo do té doby nemyslitelné možnosti ve vývoji inovací a uživatelského komfortu.

Šicí stroje a technický pokrok

Šicí stroje značky Bernina díky své tradici neustále přináší svým uživatelům technický pokrok. Uživatelé šicích strojů Bernina dobře vědí, proč zachovávají věrnost značce Bernina. Technický pokrok, vysoká kvalita a vynikající preciznost, to jsou tři slova bezvýhradně charakterizující tuto značku.

Jestliže vás článek s tématem šicí stroje a značka Bernina zaujal, navštivte kategorii Šicí stroje v našem e-shopu Ráj-šití.cz.