Společnost Brother patří mezi věhlasné společnosti zabývající se výrobou a prodejem kancelářské a domácí elektroniky. Velmi známými výrobky od firmy Brother jsou právě tiskárny, různá multifunkční zařízení, faxy a spotřební materiál. Avšak v dnešní době již málokdo ví, že šicí stroje představovaly původní sortiment této společnosti.

Základy společnosti na šicí stroje

Základy společnosti pro šicí stroje byly položeny již v roce 1908. Právě v tom roce v Japonsku založil pan Kanekichi Yasui společnost na opravy pro šicí stroje. Tato společnost se opravami pro šicí stroje zabývala velmi dlouhou dobu, prakticky až do roku 1925, kdy společnost pana Yasuiho s  názvem Yasui Sewing Machine Co. zdědil jeho syn Masayoshi Yasui a společnost přejmenoval na Yasui Brothers‘ Sewing Machine Co. V tomto roce přišlo rozhodnutí změnit orientaci společnosti, a proto byla firma rozšířena o výrobní provoz na domácí šicí stroje. Díky těmto změnám se již od roku 1928 prodávají šicí stroje Brother se svým dnes již dobře známým logem.

Šicí stroj Brother BM 2600

Šicí stroj Brother BM 2600

Zaměstnanci firmy postupně získávaly zkušenosti s masovou výrobou dílů pro šicí stroje a následné kompletaci šicích strojů. Za dlouhá léta, kdy byly domácí šicí stroje vyráběny, si firma vytvořila bohatou a rozvinutou tradici na šicí stroje. Díky rostoucímu odbytu firma prošla několika klíčovými změnami. V roce 1941 byla založena prodejní společnost pro japonský trh, od roku 1947 jsou šicí stroje vyváženy i na zahraniční trhy a v roce 1954 dokonce byla založena společnost, jejímž úkolem bylo vyvážet šicí stroje do zámoří. V tomtéž roce také vznikla první regionální prodejní společnost v Americe, a v roce 1958 byla založena podobná společnost pro prodej v Evropě. Šicí stroje tedy nyní byly vyváženy na velké zahraniční trhy, a společnost začala hledat nové příležitosti, které by mohla využít.

Šicí stroj Brother NV 10

Šicí stroj Brother NV 10

Šicí stroje a další sortiment

Na základě bohatých zkušeností s výrobou jemné mechaniky pro šicí stroje padlo rozhodnutí rozšířit výrobu o kancelářskou techniku a domácí elektroniku. První výrobky domácí elektroniky byly vyráběny od roku 1954, kancelářská technika do sortimentu společnosti přibyla v roce 1961.

Prvním kancelářským výrobkem, který společnost Brother začala nabízet, byl psací stroj. Šicí stroje, psací stroje a další výrobky, které společnost v té době vyráběla a prodávala, přinesly veliký úspěch. Tento úspěch přinesl další zájem o rozvoj nabídky společnosti, a tak od roku 1971 obohatila nabídku firmy první jehličková tiskárna.

Šicí stroje a odbyt v zahraničí

Postupný rozvoj výroby společnosti si žádal také odpovídající možnosti odbytu v zahraničí. A tak vedle americké a evropské prodejní společnosti byly zakládány další společnosti, které se specializovaly na dílčí zámořské trhy, Postupně tak vznikly pobočky přímo ve Velké Británii, ve Francii a v dalších evropských zemích, v Jihoafrické republice, v Izraeli, Mexiku, Brazílii a v jiných zemích. Díky těmto prodejním společnostem měla společnost Brother zajištěný přístup na většinu trhů světa. Avšak prodejní společnosti nebyly jedinými zahraničními pobočkami, které společnost původně zaměřená na šicí stroje zakládala.

V osmdesátých letech do života společnosti vchází další vlna rozvoje. Jsou zakládány výrobní závody ve Velké Británii, v USA, Irsku, Malajsii, v Číně, na Taiwanu, které vyráběly šicí stroje, a dochází k rozšiřování původních japonských výrobních kapacit. Právě v těchto letech již byly výrobky Brother nabízeny ve více než 100 zemích světa.

Šicí stroje a společnost v současnosti

V 90. letech v orientaci společnosti již nepřevažují šicí stroje. Od hlavní orientace na šicí stroje společnost Brother International již dávno přešla k orientaci na produkty kancelářské techniky. Díky společenským změnám na konci 80. let ve východní části Evropy přichází společnost Brother i do těchto zemích, a Česká republika není výjimkou. Český Brother International CZ byl založen v roce 1991 jako dceřinná firma rakouské společnosti Brother International. Celá evropská linie společnosti má jednotné vedení v britském Manchesteru.

V současné nabídce společnosti Brother se vyskytují kancelářské produkty, a to především multifunkční přístroje a laserové tiskárny. Domácí šicí stroje, vyšívací stroje a overlocky v nabídce společnosti však dodnes zůstávají.

Šicí stroje Brother můžete koupit v našem internetovém obchodě Ráj-šití.cz v kategorii Šicí stroje.