Chcete-li koupit šicí stroj, je dobré vědět, co by měl šicí stroj mít a čeho bychom si měli všímat. Vždy je také nutné si rozmyslet, k čemu šicí stroj budeme používat a co od něho budeme očekávat. O tom, čemu věnovat pozornost a co zvážit při výběru šicí stroje, pojednává tento článek.

Jak vybrat šicí stroj

Kupujete-li šicí stroj, vždy zvažte, k čemu bude pořizovaný šicí stroj vlastně sloužit. Na prvním místě tedy zvážíme, budeme-li šicí stroj používat pouze pro samotné šití, nebo budeme-li chtít, aby šicí stroj byl multifunkční a umožňoval širší rozsah prováděných prací.

Šicí stroj a hmotnost

Další věcí, ke které musíme přihlédnout, pořizujeme-li šicí stroj, je jeho hmotnost. Musíme si rozmyslet, bude-li šicí stroj stát na jednom místě, nebo budeme-li ho přenášet jinam. Lehký šicí stroj budeme například potřebovat pro návštěvy kurzů šití. Pravidelně sebou brát těžký šicí stroj je zbytečné, a proto se poohlédneme po něčem lehčím.

Šicí stroj Texi Ballerina

Šicí stroj Texi Ballerina

Hmotnost šicího stroje by však neměla být určena pouze tím, budeme-li šicí stroj přenášet nebo s ním někam pravidelně cestovat, ale též charakterem prací, které na něm budeme provádět. Například máme-li v úmyslu šicí stroj používat pro šití čalounění či pro jednoduché textilní práce na nábytku, neměl by šicí stroj být příliš lehký, ale měl by být spíše robustní, aby dokázal vykonávat náročnější práci.

Zavedená značka

V dnešní době není problém pořídit šicí stroj za velmi nízkou částku okolo 1400 Kč. Tento šicí stroj však není určen pro pravidelné či náročnější šití, ale slouží vždy jen pro příležitostné opravy a drobné šití. Žádáte-li, aby toho šicí stroj zvládl více, pravděpodobně budete zklamáni. Takový šicí stroj je vždy navržen jen pro příležitostné šití.

Šicí stroj Brother BQ 25

Šicí stroj Brother BQ 25

Pořizujete-li neznačkový šicí stroj například ze supermarketu, pravděpodobně se setkáte s dalším problémem. Pro takový šicí stroj zpravidla nelze dokoupit příslušenství, které by mohlo být využito pro náročnější a kvalitnější šití.

Existuje množství dobře zavedených značek, jejichž šicí stroj lze na českém trhu pořídit. Šicí stroje těchto značek přinášejí mnoho výhod, mezi které patří široký sortiment nabízeného příslušenství či dobrá záruka. Mezi šicí stroje, které v naší zemi mají svoji tradici a dobrou troj vlastně sloužit. Na prvním místě tedy zvážíme, budeme-li šicí stroj používat 350-018 pouze pro samot pověst, patří šicí stroje značek Brother, Bernina, Lucznik, Janome a Singer. Rovněž existují i výhradně české značky, které si vydobyly svoje renomé a proslavily se svojí kvalitou, mezi ně patří například šicí stroje Zetina.

Šicí stroj a šitý materiál

Většina strojů zpravidla nemá problém s šitím různých bavlněných  materiálů či materiálů se střední hmotností, ale jestliže byste raději šili náročnější materiály, je nutné klást na šicí stroj jiné požadavky, podle kterých budete šicí stroj vybírat.

Pro výběr takového šicího stroje je vždy dobré navštívit nejprve prodejnu, ve které můžete vyzkoušet, jak se vybraný šicí stroj vypořádá s náročnějším materiálem.

Šití

Šití na šicím stroji

Šicí stroje a tlusté látky

Tlusté látky, jako je vlna či džínovina, požadují delší steh než tenčí materiály. Proto byste vždy měli zkontrolovat, jestli vybraný šicí stroj nabízí skutečnou regulaci délky stehu.

Šicí stroj a elastické materiály

Šití elastických materiálů je skutečnou výzvou. Plánujete-li používat šicí stroj právě pro šití elastických materiálů, budete potřebovat šicí stroj s elastickým stehem či se stehy pro šití elastických materiálů (např. trojitý rovný steh). Šicí stroj s touto výbavou usnadňují dosahování výborných výsledků při práci s elastickými materiály.

Šicí stroj a jemné materiály

Jemné materiály potřebují jemné zacházení. Jestliže používáte pro šití takových materiálů běžný šicí stroj, je nutné snížit tlak patky, čímž se zároveň sníží riziko poškození látky v důsledku činnosti podavače látky. Proto byste měli při výběr šicího stroje sledovat, umožňuje-li šicí stroj regulaci přítlaku patky.

Pro práci s jemnými materiály je také vhoné používat zvláštní teflonem pokrytou umělohmotnou patku, která se pro práci s jemnými materiály hodí lépe než běžná kovová patka. Měli bychom se tedy ujistit, nachází-li se taková patka v příslušenství dodávaném pro šicí stroj, nebo umožňuje-li šicí stroj použití takové patky.

Šicí stroje a záclony

Pro šití záclon nebo jiných velkých kusů látek se vždy hodí šicí stroj s velkou šicí deskou nebo přímo s velkým šicím stolkem, který usnadňuje manipulaci s opravdu velkými kusy látky. Pro takovou práci také uplatníte šicí stroj, který umožňuje šití většího množství vrstev látky či látky s vyšší hmotností.

Další věci, které mohou být pro šicí stroj užitečné

Šicí stroj a přepravní kufřík

Při výběru šicího stroje je rovněž dobré informovat se, zda-li má vybraný šicí stroj kufřík pro snadnější transport a ukládání v době, kdy šicí stroj nepoužíváte, nebo je-li možné si takový kufřík případně dokoupit.

Některé šicí stroje takové kufříky nemají a pro uložení v době nepoužívání potom slouží jednoduchý obal. Nejedná se o zásadní věc, ale budete-li se šicím strojem cestovat, bude cestování jednodušší právě s kufříkem.

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

Automatický navlékač jehly

Někdy se může hodit funkce automatického navlékání jehly. Má-li šicí stroj automatický navlékač jehly, je to obrovská úspora času. Tato funkce totiž dokáže provléct nit jehlou sama tak, že nit již nemusíte navlékat ručně.

To někdy může být frustrující nebo mimořádně náročné zvlášť tehdy, vidíte-li na jehlu a nit špatně.

Šicí stroj a příslušenství

Pokud si nevyberete šicí stroj od výrobce, který nabízí široký sortiment příslušenství, ujistěte se, že šicí stroj má skutečně vše, co plánujete používat, nebo myslíte, že byste mohli potřebovat v budoucnu.

Šicí stroj Elna Lotus

Šicí stroj Elna Lotus