Šicí stroj od základů…

Šicí stroj je zajímavé zařízení. Pojďte se s námi podívat dovnitř šicího stroje, na jakém principu a kdy vlastně vznikl.

 

Kousek z historie šicího stroje

Ruční šití se používá snad odjakživa. I lidé, kteří nosili jen malý kousek látky zakrývající jejich intimní místa, si tento kousek látek museli nějak ušít. Ovšem první dokazatelné výsledky ručního šití jsou zaznamenané ze 4. století před naším letopočtem. Uniformy vojáků napoleonských válek i zdobené šaty aristokratek byly ručně šité.První úspěšné využití šicího stroje si připisuje dílna Francouze Barthélemyho Thimmoniera až ve 30. letech 19. století.

Od poloviny 19. století se pak stroje neustále zdokonalovaly a zdokonalují se dodnes. Důležité jméno, které jistě dobře znáte, je Isaac Singer, jehož stroje, které již byly poháněny šlapadlem, uvolnily švadlenkám konečně ruce a celý proces šití urychlily.

První „singrovky“ zvládaly 200 otáček za minutu, dnešní stroje zvládají až 10 000 otáček za minutu. Dnešní šicí stroje nejen Singer mají spoustu neuvěřitelných funkcí a schopností, ovšem princip šicího stroje, který vznikl v 19. století, se používá dodnes.

Jaký princip šicí stroj vlastně má? Pojďme se podívat dovnitř…


Šicí stroj je poměrně složité zařízení. Základními částmi jsou rameno, základová deska. Všemi pohyblivými součástmi stroje pohybuje přes převodové ústrojí elektromotor. Dříve se používal nožní šlapací pohon. Na rozdíl od ručního šití šije šicí stroj dvěma nitěmi.
(výňatek i obrázek z knihy Vynálezy na všední den)

 

Ať už si vyberete jakýkoliv šicí stroj, všechny budou mít stejný základ a jsou doplněny o nespočet funkcí a vychytávek.

2 Komentáře

  1. Marian Ondrejovič

    Hladam náhradu gurtnového remena za ozubený na kufríkový stroj LADA 137 Prosím poradte Ďakujem

    Odpovìdìt

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *