Otázku, jestli koupit šicí stroj nebo overlock často řeší švadlenky, které se chystají koupit nový šicí stroj. Šicí stroj a overlock je však nutné rozlišovat. Jak? Odpověď je v našem článku.
Technologicky jsou šicí stroje a overlocky odlišné a nelze je zaměnit.

Šicí stroj

Šicí stroj šije rovně nebo klikatými a ozdobnými stehy, ale má jen jednu jehlu a 2 nitě, proto sešívá materiály k sobě, ale nemůže tak dokonale obnitkovat pružný materiál a nemůže ořezávat látku jako overlock

Overlock

Overlock je speciální zpravidla 2 jehlový 4nitný  šicí stroj, který sešije,  obnitkuje a začistí (ořízne) látku v jednom kroku – můžete ho vidět z rubu u svislého švu např. na tričku od průramku k pasu. Dnes velmi oblíbený nejen pro pružné látky a úplety, ale jako profesionální zakončení i ostatních oděvů z běžných látek (i neúpletových) např. kostýmů apod. (dříve se používalo entlování). U úpletů nenahraditelný, protože entlování na šicím stroji nezajistí, aby očka neutíkala.

Nešije však jen jedním švem rovně jako šicí stroj.

Běžné domácí šití

Pro běžné domácí šití budete potřebovat šicí stroj. Overlock je, jak je výše uvedeno, speciální stroj, který je v domácnosti méně obvyklý a méně využitelný. Využívají ho profesionální švadleny pro profesionální ukončení švů nebo ženy, které rádi a často šijí doma.