Otázku, jestli koupit šicí stroj nebo overlock často řeší švadlenky, které se chystají koupit nový šicí stroj. Šicí stroj a overlock je však nutné rozlišovat. Jak? Odpověď je v našem článku.
Technologicky jsou šicí stroje a overlocky odlišné a nelze je zaměnit.

Šicí stroj

Šicí stroj šije rovně nebo klikatými a ozdobnými stehy, ale má jen jednu jehlu a 2 nitě, proto sešívá materiály k sobě, ale nemůže tak dokonale obnitkovat pružný materiál a nemůže ořezávat látku jako overlock.

Šicí stroj Brother NV 35

Šicí stroj Brother NV 35

Overlock

Overlock je speciální zpravidla 2 jehlový 4nitný  šicí stroj, který sešije,  obnitkuje a začistí (ořízne) látku v jednom kroku – můžete ho vidět z rubu u svislého švu např. na tričku od průramku k pasu. Dnes velmi oblíbený nejen pro pružné látky a úplety, ale jako profesionální zakončení i ostatních oděvů z běžných látek (i neúpletových) např. kostýmů apod. (dříve se používalo entlování). U úpletů nenahraditelný, protože entlování na šicím stroji nezajistí, aby očka neutíkala.

Overlock Baby Lock Éclipse BLE 1 DX

Overlock Baby Lock Éclipse BLE 1 DX

Nešije však jen jedním švem rovně jako šicí stroj.

Běžné domácí šití

Pro běžné domácí šití budete potřebovat šicí stroj. Overlock je, jak je výše uvedeno, speciální stroj, který je v domácnosti méně obvyklý a méně využitelný. Využívají ho profesionální švadleny pro profesionální ukončení švů nebo ženy, které rádi a často šijí doma.