Od určité doby mě začalo bavit šití. Vzala jsem starý šicí stroj a zkusila jsem první stehy. Ne, že by to šlo jako po másle, ale docela mě to chytlo. Od kamarádky jsem poptala nějaké jednoduché vzory a začala šít víc. Starý šicí stroj Veritas mi však zanedlouho přestal stačit. Chtěla jsem víc. Nechtěla jsem jenom šicí stroj, se kterým bych mohla dobře šít, ale chtěla jsem i dobře šít. A tak jsem si našla kurzy šití. Dnes již prostě chytím šicí stroj, schovám ho do kufříku a utíkám na kurz. Říkám si, že jsem si dobře vybrala.

Začátky nebyly příliš veselé, ale přesto mě šití bavilo od začátku. Určitě to znáte. Navlékání jehel, ovládání stroje, a tak dále. Jak mám vědět, jak moc sešlápnout pedál, aby šicí stroj šil tak rychle, jak se mi to hodí. A také jsem nevěděla, které stehy mám používat. Postupně jsem se vše naučila. Ale bylo toho málo. Nějak mi to nestačilo.

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

A já chtěla šít. A chtěla jsem šít lépe a více. Navštívila jsem kamarádku, která ráda šije. Půjčila mi nějaké jednoduché vzory, které jsou prý vhodné pro začátečníky. Poradila mi ohledně stehů.

Kamarádka mi také poradila, jak si vybrat šicí stroj. Už dříve si koupila šicí stroj přes internet a dnes je s ním spokojená. Byl to Ráj-šití. Poradili jí tam a šicí stroj přišel hned druhý den po objednání. A tak jsem do toho šla také. Protože jsem chtěla jezdit do kurzů šití, hledala jsem šicí stroj, se kterým se dá dobře cestovat. A takový šicí stroj jsem našla.

Šicí stroj jsem si koupila… a nelituju

Na radu kamarádky jsem se obrátila na Ráj-šití. Přečetla jsem si jejich nabídku, a když jsem zjistila, že nabízejí i kufříkové šicí stroje, měla jsem velkou radost. Šicí stroj jsem si objednala v pondělí dopoledne, a v úterý jsem šicí stroj měla doma na stole. Šicí stroj zelený kufřík, hodí se pro domácí šití a nabízí hodně stehů a programů. Byla jsem překvapená, kolik toho dnešní šicí stroje umí. Pamatuji si, na čem šila maminka, když jsem byla malá. Ten šicí stroj dobře znám, vždyť jsem na něm šila i já.

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

Šicí stroj Lucznik 834 Basia

Můj šicí stroj má snadné ovládání. Díky volnému ramenu můžu šít nohavice, dceři rukávy na šatičky pro panenky, a tak dále. Velmi se mi líbí funkce knoflíkové dírky. Můj šicí stroj umí sám šít knoflíkovou dírku na čtyři kroky. Vždycky jenom provedu malé přenastavení, a šicí stroj si s knoflíkovou dírkou poradí sám. Nakonec jen vezmu páráček a proříznu dírku.

Šicí stroj na cestách

Na mém šicím stroji je však nejlepší to, že s ním mohu cestovat. Přibližně jednou za měsíc odjedu do města, kde jedna šikovná paní pořádá malé kurzy šití. Sjede se nás tam několik ženských, ukážeme si různé fígle, co kdo ušil a vzájemně si poradíme. Můj šicí stroj má malý kufřík, do kterého ho strčím a jedu. Je to jednoduché a bezpečné.

Milada N.