Máte doma šicí stroj a chcete si k němu pořídit patky, ale nevíte jaké pro vás budou vhodné? V dnešní době je k dostání velké množství patek a né každý se v takovém množství orientuje. V tomto článku naleznete nejpoužívanější šicí patky a dozvíte se, k jakému účelu se hodí a pro jaké šicí stroje jsou určené. Čtěte dále a dozvíte se více.

Sada 10 patek

Sada 10 patek

Na trhu naleznete dnes opravdu širokou nabídku šicích strojů různých značek, ke kterým náleží ještě více příslušenství pro šicí stroje. Do příslušenství samozřejmě patří i patky. Co to vlastně patky jsou a k čemu slouží? Ty nejpoužívanější patky pro šicí stroje většinou naleznete jako součást příslušenství u zakoupeného šicího stroje, to znamená, že jsou v ceně stroje. Mezi ty nejpoužívanější a téměř nepostradatelné patky patří:

Patka základní (standardní) – tato patka bývá standardně umístěna na šicím stroji, bez ní se šicí stroj neobejde. Touto patkou lze šít rovný i klikatý steh.

Základní patka

Základní patka

Patka zipová – patka zipová bývá dodávána jako příslušenství už k samotnému šicímu stroji a používá se k přišívání jednotlivých stran zipu.

Zipová patka

Zipová patka

Patka na přišívání knoflíků – patka taktéž patří do příslušenství zakoupeného šicího stroje, takže je v ceně. Používá se, jak už název napovídá, k přišívání různých knoflíků na vybraný materiál.

Patka pro přišívání knoflíků

Patka pro přišívání knoflíků

Patka pro šití knoflíkových dírek – i tato patka je nepostradatelná, pokud nepřišíváte knoflík pouze na ozdobu, potřebujete i knoflíkovou dírku. Patku pro šití knoflíkových dírek je třeba nastavit podle velikosti knoflíku. Díky této patce „vyšijete obdelníček“, který poté pomocí párače (také součást příslušenství šicího stroje) proříznete a vytvoříte tak knoflíkovou dírku.

Patka pro šití 4-krokové knoflíkové dírky

Patka pro šití 4-krokové knoflíkové dírky

Patka pro slepý steh – patka pro slepý steh může být také součástí příslušenství šicího stroje (né vždy). Tato patka se používá při šití neviditelných lemů, například pokud chcete zkrátit příliš dlouhé kalhoty, steh z venkovní strany nejde vidět.

Patka na slepý steh

Patka na slepý steh

Další používané patky, které je možné dokoupit:

Patka overlocková – overlocková patka je mezi švadlenkami velmi oblíbená, dokáže totiž začistit látku overlockovým stehem. Tato patka však nedokáže nahradit overlock, protože overlock začišťuje a zároveň ořízne látku v jediné pracovní operaci. Existují však i overlockové patky s ořezem (příliš se však nepoužívají).

Patka pro overlockový steh

Patka pro overlockový steh

Řasící patka – jak již název napovídá, tato patka vám pomůže nazdobit látku řasením.

Další várku patek pro vás připravujeme v dalším článku s názvem Šicí patky pro šicí stroje II.

Řasící patka

Řasící patka

Více informací

Pokud jste se rozhodli pro koupi patek k vašemu šicímu stroji, vybírejte patku vždy podle druhu šicího stroje a použitého chapače, který může být kyvný (CB) chapač nebo rotační.

Internetový obchod Ráj-šití.cz nabízí vše co pro domácí šití potřebujete. Šicí stroje, coverlocky, overlocky, příslušenství pro nové i staré šicí stroje, galanterii. Naleznete zde i spoustu užitečných článků a rad ohledně šití.

Ráj-šití.cz nabízí jedinečnou akci s dárkem zdarma na šicí stroj Lucznik 2012 Maryla se sadou 9 ks šicích patek v hodnotě 800 Kč ZDARMA! Budete tak mít všechny patky jen za cenu stroje!