Máte doma šicí stroj a chcete si k němu pořídit patky, ale nevíte jaké pro vás budou vhodné? V dnešní době je k dostání velké množství patek a né každý se v takovém množství orientuje. V tomto článku naleznete nejpoužívanější šicí patky a dozvíte se, k jakému účelu se hodí a pro jaké šicí stroje jsou určené. Čtěte dále a dozvíte se více.

Na trhu naleznete dnes opravdu širokou nabídku šicích strojů různých značek, ke kterým náleží ještě více příslušenství pro šicí stroje. Do příslušenství samozřejmě patří i patky. Co to vlastně patky jsou a k čemu slouží? Ty nejpoužívanější patky pro šicí stroje většinou naleznete jako součást příslušenství u zakoupeného šicího stroje, to znamená, že jsou v ceně stroje. Mezi ty nejpoužívanější a téměř nepostradatelné patky patří:

Patka základní (standardní) – tato patka bývá standardně umístěna na šicím stroji, bez ní se šicí stroj neobejde. Touto patkou lze šít rovný i klikatý steh.

Patka zipová – patka zipová bývá dodávána jako příslušenství už k samotnému šicímu stroji a používá se k přišívání jednotlivých stran zipu.

Patka na přišívání knoflíků – patka taktéž patří do příslušenství zakoupeného šicího stroje, takže je v ceně. Používá se, jak už název napovídá, k přišívání různých knoflíků na vybraný materiál.

Patka pro šití knoflíkových dírek – i tato patka je nepostradatelná, pokud nepřišíváte knoflík pouze na ozdobu, potřebujete i knoflíkovou dírku. Patku pro šití knoflíkových dírek je třeba nastavit podle velikosti knoflíku. Díky této patce “vyšijete obdelníček”, který poté pomocí párače (také součást příslušenství šicího stroje) proříznete a vytvoříte tak knoflíkovou dírku.

Patka pro slepý steh – patka pro slepý steh může být také součástí příslušenství šicího stroje (né vždy). Tato patka se používá při šití neviditelných lemů, například pokud chcete zkrátit příliš dlouhé kalhoty, steh z venkovní strany nejde vidět.

Další používané patky, které je možné dokoupit:

Patka overlocková – overlocková patka je mezi švadlenkami velmi oblíbená, dokáže totiž začistit látku overlockovým stehem. Tato patka však nedokáže nahradit overlock, protože overlock začišťuje a zároveň ořízne látku v jediné pracovní operaci. Existují však i overlockové patky s ořezem (příliš se však nepoužívají).

Řasící patka – jak již název napovídá, tato patka vám pomůže nazdobit látku řasením.

Další várku patek pro vás připravujeme v dalším článku s názvem Šicí patky pro šicí stroje II.

Více informací

Pokud jste se rozhodli pro koupi patek k vašemu šicímu stroji, vybírejte patku vždy podle druhu šicího stroje a použitého chapače, který může být kyvný (CB) chapač nebo rotační.

Internetový obchod Ráj-šití.cz nabízí vše co pro domácí šití potřebujete. Šicí stroje, coverlocky, overlocky, příslušenství pro nové i staré šicí stroje, galanterii. Naleznete zde i spoustu užitečných článků a rad ohledně šití.

Ráj-šití.cz nabízí jedinečnou akci s dárkem zdarma na šicí stroj Lucznik 2012 Maryla se sadou 9 ks šicích patek v hodnotě 800 Kč ZDARMA! Budete tak mít všechny patky jen za cenu stroje!