Quilting

Ptáte se, co je to quilting? Quilting je metoda prošívání materiálů. U nás známá především z amerických filmů, avšak v dnešní době se stává čím dál více populární a moderní. Díky této metodě lze za pár korun vytvořit například praktická deka.

Tyto deky vznikaly již za dob kolonialismu v USA a mají zde tradici dodnes. Při šití těchto dek se prošívají tři vrstvy materiálu, vrchní vrstvu tvoří látka vytvořená metodou patchwork, kdy se sešívají zbytky látek různých barev a vzorů, vytvoří se tak jedinečný vzor. Druhou vrstvu tvoří izolační materiál například vatelín a poslední pak jednobarevná látka.

Quilting

Quilting

Dříve se tyto deky šily ručně, dnes jsou již běžně na trhu šicí stroje určené i pro quilting. Dokoupit lze i různé příslušenství pro šicí stroje, například sady patek na quilting a podobně. Quilting však není pouze o šití dek, s touto metodou se dá vytvořit mnoho věcí, záleží na fantazii švadleny.

Patchwork

Patchwork je metoda sešívání různých zbytků látek do jedinečné „mozaiky“. Šití tímto stylem je nenákladné a moderní. Slovo patchwork vzniklo od anglických slov patch (záplata) a work (práce). Historie patchworku sahá hluboko do minulosti. Nejvýznamějším obdobím pro patchwork byla bezesporu doba kolonialismu v USA, kdy se patchwork používal při šití již zmíněných dek. Díky této metodě lze však vytvořit velmi mnoho vzorů a věcí. Patchworkovou metodou lze vytvořit přehoz, polštář, batoh nebo různé druhy oděvů a další.

Patchwork

Patchwork

Více informací

Zajímáte-li se o šití a baví vás ruční práce, není nikdy pozdě naučit se něco nového. Posloužit vám k tomu může šicí stroj a třeba i overlock. Ráj šití.cz nabízí širokou nabídku domácích šicích strojů mimo jiné i speciálně určené pro patchwork a quilting. Ušijte si i vy originální a moderní kousek za minimální náklady.