Slovo patchwork je složenina dvou slov: patch – záplata a work – práce. Slovo patchwork lze tedy přeložit jako práce ze záplat. Přesně to vystihuje tuto známou techniku šití.
Patchwork vzniká sešíváním malých, různě barevných kousků látek. Po svém sešití tyto látky vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledkem takového sešívání malých kousků je barevná látka – patchwork. Patchwork se může dále spojí s dalšími vrstvami látky ozdobným prošitím drobnými stehy. Takto upravený a prošitý patchwork se nazývá quilt.
Patchwork byla původně pouze ruční práce, avšak s postupem času vznikly speciální šicí stroje a vyšívací stroje, na kterých lze patchwork vytvářet.
Patchwork a jeho uplatnění
Jak bylo řečeno výše, prošitím patchworku vzniká quilt. Patchwork tedy slouží k výrobě quiltů, avšak je vhodný též pro výrobu batohů, teplých bund a kabátů, nejrůznějších textilních dekorací, a pro řadu jiných oděvních doplňků.
Patchwork a jeho historie
Technika šití, kterou známe jako patchwork, je známá několik tisíc let. Existují přepoklady, že patchwork byl znýmá již v Egyptě, avšak v různých obměnách patchwork můžeme najít prakticky ve všech světových kulturách, a to jak v Evropě, tak i v Asii, Africe či Americe. Každé místo a každá doba, v nichž se patchwork objevoval, patchwork něčím obohatilo.
Po druhé světové válce se zdálo, že patchwork a quilt si v nové době své místo nenajdou. Obrovský rostoucí zájem o tyto dvě pozoruhodné techniky šití však ukazuje, že poválečný trend byl spíše výjimkou. Obrovskému zájmu se patchwork a quilt těší zejména ve Spojených státech a v Japonsku.
I v České republice v dnešní době se patchwork stává oblíbenou technikou šití mezi spotřebiteli a velké množství žen má patchwork jako svůj umělecký koníček. Vznikají patchworkové kluby, pořádají
se výstavy, a patchworku je rovněž věnováno mnoho webových stránek. Zkrátka, patchwork zažívá svoji renesanci.
Nejnovější komentáře