Představte si samé overlocky vyskládané vedle sebe do jedné řady. Co uvidíte? V řadě stojí mnoho různých overlocků a všechny overlocky na první pohled vypadají podobně, nebo téměř stejně. Postřehnete rozdíly? Kromě různého zabarvení spíše ne. Znamená to, že jsou všechny overlocky stejné? To je dobrá otázka…


Pravda je, že všechny overlocky mají základní pracovní postup stejný – každý overlock stříhá, začišťuje a sešívá. Tento třífázový pracovní úkon provádí overlock v jednom chodu – tedy najednou. Doma ušité oblečení tak získává skutečně profesionální vzhled, jako kdyby bylo z textilky. Aby overlock mohl tyto pracovní činnosti v jednom chodu vykonávat, potřebuje zvláštní konstrukci. Požadavek na zvláštní konstrukci je pro všechny overlocky stejný, a proto si všechny overlocky jsou tak podobné. Zde ale jejich podobnost končí. Existuje obrovské množství druhů funkcí, které overlocky nabízejí. A také existují velké množství overlocků, které nabízejí různé funkce v různých množstvích a kombinacích. Pro výběr overlocku platí jednoduché pravidlo: čím dražší overlock, tím více funkcí máte k dispozici.

Overlock Lucznik 720 D-4

Overlock Lucznik 720 D-4

Overlocky – základní druhy

Nejdříve se podíváme na to, na jaké základní druhy se overlocky člení. Základní členění se provádí podle počtu nití, takže rozlišujeme:
– dvou až čtyř nitný overlock
– tří až čtyř nitný overlock
– pětinitný overlock.

Overlock Brother 1034 DX

Overlock Brother 1034 DX

Dvou až čtyř nitný overlock

Overlocky zařazené do první skupiny šijí skutečně pevné a bezpečné stehy a mohou klást menší nároky na obtížnost obsluhy než složitější typy.

Tří až čtyř nitné overlocky

Tyto overlocky jsou vhodné pro šití látek, které jsou méně nebo více elastické. Čtyřnitný steh poskytuje širší a pevnější lem, což je obrovská výhoda právě pro elastické materiály.

Pětinitné overlocky

Pětinitné overlocky jsou zpravidla nejdražší overlocky, které lze pořídit. Jejich výhodou je dostupnost všech overlockových funkcí, které si můžete přát. Na druhou stranu jsou pětinitné overlocky velmi složité mechanismy, které se těžko seřizují a pro práci s nimi je nutné mít bohaté zkušenosti.

Diferenciální podávání

Důležitým rysem, kterým se overlocky mohou vyznačovat, je typ podávacího mechanismu. Overlocky s diferenciálním podáváním umožňují širší využití než overlocky, které diferenciální podávání nemají. Diferenciální podávání je mechanismus, který lze regulovat a nastavit podle potřeby. Když pracujete s jednou vrstvou látky, lze nastavit podavač tak, aby látku načechral. Diferenciální podávání je dokonce možné nastavit na vytváření vlnitého okraje.

Dvojjehla a krycí steh

Při pohledu na manžety a na některé švy lze objevit steh, který vypadá jako dvojitý steh. Takový steh lze vytvořit na šicím stroji s pomocí dvojjehly. Ovšem stehy, které máme na mysli my, jsou tzv. krycí stehy, které šijí overlocky. Se stehy šitými dvojjehlou na šicím stroji nemají nic společného vyjma vzhledu. Hlavní rozdíl spočívá v pevnosti. Krycí steh je výrazně pevnější než steh dvojjehly.

Overlock Baby Lock Éclipse BLE 1 DX

Overlock Baby Lock Éclipse BLE 1 DX

Jak vybrat overlock

Vždy, když si overlock vybíráme, se naše přání a očekávání mění. Pokud si chceme pořídit overlock, který nám bude skutečně vyhovovat, měli bychom věnovat čas prostudování nabídek obchodů. Velmi se nám vyplatí, když se seznámíme s různými druhy overlocků, s tím, jaké funkce nabízejí a co všechno umí. Potom si můžeme vše dobře promyslet a ujasnit si, co vlastně potřebujeme. Tímto způsobem se můžeme nakonec kvalitně rozhodnout, který overlock je pro nás ten nejlepší. Nově pořízený overlock je vlastně nepopsaný list papíru. Je to něco zcela nového, co ještě příliš neznáme, a proto nás to může občas velmi – příjemně i nepříjemně – překvapit. Pokud váš prodejce nabízí šicí kurzy, je určitě dobré těchto kurzů využít a naučit se v nich, jak se svým overlockem opravdu dobře zacházet.

Je overlock nutný?

Overlock není nic, bez čeho bychom se při domácím šití neobešli. Přesto to ale není zbytečnost. Život s overlockem je mnohem jednodušší než bez něj, a to zejména při šití oblečení moderního vzhledu. Velkou přidanou hodnotou, kterou overlock přináší do domácnosti, jsou mnohem odolnější stehy, které zvláště oceníte u dětského oblečení. Stranou výčtu výhod, které vám overlock poskytne, ovšem nesmí zůstat ani velký kus práce, který overlock zastane a tím vám ušetří značné ruční dodělávky a váš čas.

Doma ušitému oblečení dodá overlock profesionální vzhled, takže nyní bude vypadat jako oblečení z továrny.

 

Naši nabídku na overlocky naleznete na stránce Overlocky.