Overlocky jsou dnes již velmi dobře známá zařízení, které domácí švadlenky rády využívají. Overlock má svoji historii, která není příliš známá. Jejich historie se začala odvíjet v první polovině 19. století v malé továrně v USA. V článku Overlocky a jejich historie se o historii overlocků dočtete více.

J. Makens Merrow se svým synem Josephem Merrowem vlastnili pletárnu v Connecticutu, která byla založena v roce 1838. Zabývali se vývojem velkého množství vynálezů, které pomáhaly usnadňovat a urychlovat pletací operace.

Merrowovým prvním patentem byl stroj na háčkování stehů. Pro overlocky tento vynález znamenal velmi důležitý krok na cestě k jejich vynalezení, jelikož mechanismus háčkovacího stroje představoval základ Merrowova overlocku. Merrow posléze přistoupil k výrobě háčkovacích strojů, které byly založeny na principu původního modelu.

Overlock Husqvarna Huskylock S 15

Overlock Husqvarna Huskylock S 15

První overlock

Po dalším vývoji a vynálezech Joseph Merrow nakonec v roce 1889 patentoval overlock, který šil steh podobný standardnímu řetízkovému stehu. Merrowův overlock byl založený na principu řetízkovacího stroje, který k vytvoření závitových smyček pro jehlu využíval cívku. Jehla procházela látkou podobně jako při háčkování. V zásadě lze říci, že původní Merrowův návrh třínitného šicího stroje, který šil přes okraj, byl předchůcem pro běžné overlocky.

Merrow pokračoval ve vývoji, a po několika letech Merrowova společnost Merrow Machine Company uvedla na trh nový stroj, který dokázal vytvářet různé varianty overlockových stehů. Tak se objevily overlocky šijící dvoj a čtyřnitné stehy, jednonitný šev či bezstřihovou emblemovou lemovačku.

Overlock Toyota SLR 4 D

Overlock Toyota SLR 4 D

Overlocky a právní pře

Jak už to u vynálezců bývalo, občas bylo zapotřebí vybojovat právní bitvu o práva k vynalezenému zařízení. Ani v případě overlocků společnosti Merrow Machine Company tomu nebylo jinak.

V roce 1905 proběhl soudní proces, jehož účastníky byly společnosti Wilkox & Gibbs a Merrow Machine Company, jež se přely o vlastnictví a práva k vynalezenému overlockovému mechanismu. Právní pře o overlocky nakonec skončila tak, že soud  přiřkl práva a vlastnictví právě společnosti Merrow Machine Company.

Overlock Veritas Melanie

Overlock Veritas Melanie

Overlocky v textilním průmyslu

Vynález overlocku představoval impulz pro vznik nového odvětví. Textilní společnosti měly o overlocky zájem. Overlocky jim umožňovaly zvýšit produktivitu a zavést modernizaci jejich výroby. Neuplynulo mnoho času, a v průmyslových oblastech v Connecticutu a v New Yorku začaly tyto textilky zakládat továrny na overlocky. Tak se overlocky rozšířily do světa a staly se běžně využívanými zařízeními v textilním průmyslu.

Overlocky jsou také tématem článku Overlock – proč ho mít doma, ve kterém se dočtete více o funkcích a přínosech, kterými se overlocky vyznamenávají.

Pokud rádi šijete, využijte nabídky našeho internetového obchodu Ráj-šití.cz a vyberte si domácí overlock v kategorii Overlocky.