Overlockové stehy slouží ke spojování dvou dvou kusů látky, které se k sobě přikládají a ponechává se mezi nimi mezera. Všechny overlockové stehy jsou vhodné pro šití a začištění okrajů a viditelných švů v jednom kroku. Šicí stroje mají v nabídce větší počet overlockových stehů, jejichž přehled přinášíme v tomto článku. Nejedná se o vyčerpávající přehled druhů overlockových stehů, avšak jde o popis využití overlockových stehů, které se vyskytují v nabídce běžných domácích šicích strojů.

Overlockový ozdobný steh

Overlockový ozdobný steh je oblíbený ozdobný steh, který se pužívá na rukávech nebo předních dílech halenek a šatů. Overlockový ozdobný steh slouží pro připojení dvou oddělených kusů látky k sobě. Takto spojované dva kusy látky se k sobě přiloží a ponechá se mezi nimi mezera. Před zahájením šití je třeba provést vhodnou přípravu látky.

Stehy

Stehy

Příprava látky

Nejprve založíme přídavky na šev na odstřihnutých okrajích a přitiskneme je. Dále je třeba nastehovat založené okraje na hedvábný papír s rozestupem kolem 1/8″. Přídavek 1/8″ se ušijeme tím, že založenou látky po obou stranách jehlou pouze přichytíme. Následně se odstraní nastehování a papír a stiskne se.

Standardní overlockový steh

Overlockový steh je stejný typ stehu, který je obvykle využíván v oděvním průmyslu pro sportovní oblečení. Šev se tvoří a zapravuje v jednom kroku. Overlockový steh je vhodný pro opravu neupravených či opotřebených okrajů starších oděvů.

Overlockový steh

Overlockový steh

Dvojitý overlockový steh

Dvojitý overlockový steh slouží pro pripevňování plochých elastických materiálů při šití či opravách prádla. Dvojitý overlockový steh dále slouží pro vytvoření obnitkování nebo švu s obnitkováním v jednom chodu na lehce strečových či nestrečových látkých, jako jsou len, tvíd či střední až těžká bavlna.

Pružný overlockový steh

Pružný overlockový steh je úzký a poddajný šev, který se hodí zejména na plavky, sportovní oděv či trička s krátkým rukávem. Své uplatnění nalezne pružný overlockový steh i na dětském oblečení ze strečového nylonu, na pružném froté materiálu a žerzeji či žerzejové bavlně.

Pro bližších informacích o švech a stezích navštivte stránku Škola šití nebo stránku Šicí stroje. Overlockové stehy nabízí běžné domácí šicí stroje. Mezi takové šicí stroje patří i šicí stroj Lucznik Amelia.