Overlock či coverlock? Stále častější dotaz od zákazníků v oblasti prodeje šicích strojů. Je overlockový steh na šicím stroji dostačující, že už není třeba kupovat overlock? A na co ten coverlock?
Úpletové a jiné pružné materiály jsou stále modernější a nezadržitelně zaplňují většinu naší skříně. Potřeba zkráti či zúžit pružné materiály proto stále roste.
Ani když budete mít nový šicí stroj s overlockovými stehy, tak ne vždy 100% u všech materiálů vyřeší požadovaný úkol. Všechny tkané a méně pružné pleteniny můžete šít a zakončovat okraje spokojeně na šicím stroji s overlockovými stehy  (pokud použijete správné jehly a nitě). Hodně pružné materiály nebo pleteniny, u kterých rychle a lehce „utíkají“ očka a je třeba zajistit pružnost stehu, musíme použít overlock nebo coverlock. Podle potřeby při šití.
Jaký je rozdíl mezi overlockovým stehem ušitým na šicím stroji a na overlocku, proč to není totéž a co vlastně koupit. Každý si přeje tzv. 3 v 1. Šicí stroj + overlock + coverlock v jednom ideálním a kvalitním přístroji. Bohužel to není možné. Stroje jsou natolik technologicky odlišné, že je nelze zakomponovat do jednoho stroje. Šicí stroj používá jednu jehlu a dvě nitě (horní a spodní) a látky sešívá, obšívá, případně zdobí dekorativními stehy. Overlock má dvě jehly, 3 až 5 nití a nůž, který ořezává po obnitkování okraje přebytečný materiál. Očka se nebudou párat, steh bude pružný. Materiál pak otočíte a obnitkování je vidět pouze uvnitř trička či jiného oděvu.

Overlock Juki MO 114D

Ze šicího stroje nikdy nedostanete 100% srovnatelný pružný overlockový steh pro pružné pleteniny. A overlock nikdy nezvládne rovný šev, jako ze šicího stroje. Ale pozor – pro většinu materiálů může být overlockový steh na šicím stroji plně dostačující.
Ale jak zakončit délku rukávů, trička, tepláků? To zase umí jenom coverlocky. Materiál ohnou a přešijí 2 rovnými stehy, které z rubu spojí smyčkami. Jedná se o spodem krycí prádlový steh. Tímto stehem máme všichni zakončené tepláky, rukávy trička kolem pasu apod. Steh se používá i na dekoraci ostatních švů na tričkách, mikinách apod. např. v jiné barvě nití a smyčky jsou pak vidět shora.
Protože úplety používáme stále více. Je ale ještě jedna možnost – existuje kombinace overlock + coverlock v jednom stroji – jsou si totiž technologicky bližší. Není to bohužel tak jednoduché, že byste zmáčkli knoflík a stroj šil overlockovým stehem a potom jiné tlačítko a stroj šil coverlockovým stehem. Je třeba u většiny levnějších strojů vyměnit stehovou desku, patku, přenastavit jehly a jinak navléci nitě. To bude pár minut trvat. Většina uživatelů, pokud je to možné, volí raději samostatné stroje.

Coverlock – overlock Merrylock MK 4075