Overlocky ke své činnosti používají mnoho funkcí, které se rovněž objevují v informačních popisech, které lze najít například na našem internetovém obchodě Ráj-šití.cz. Spousta uživatelů však často neví, co názvy jednotlivých funkcí znamenají, a proto v tomto článku se funkcím, které overlocky mají, budeme věnovat.

Overlock je zvláštní šicí stroj, který sešívá, stříhá a zároveň začišťuje. Díky tomu dodává profesionální vzhled domácím výrobkům, neboť tyto tři operace žádný šicí stroj neumí tak dobře a spolehlivě, jako overlocky. V našem článku se podíváme na některé funkce, které mají overlocky Lucznik.

Overlock a diferenciál

Jednou z důležitých funkcí, které overlocky mají, je diferenciál. Diferenciál zajišťuje potřebný rovnoměrný posun materiálu tak, aby bylo dosaženo efektivního přišívání materiálu, a tím se zabránilo jeho načechrání a zvlnění. Při úpravě nastavení diferenciálu je zapotřebí postupovat podle návodu pro příslušný overlock, neboť lze předpokládat, že u jednotlivých overlocků mohou být v jejich obsluze rozdíly. Diferenciál overlocku zpravidla slouží buď k zajištění efektivního přišívání materiálu, nebo k jeho roztažení. Diferenciál lze uplatnit například při šití pružných materiálů.

Overlock Baby Lock Enlighten BLE3ATW-2

Overlock Baby Lock Enlighten BLE3ATW-2

Overlock a regulace přítlaku patky

Přítlak patky je pro overlocky zpravidla nastaven ve výrobě. Jeho speciální nastavení je vhodné jen při šití atypických materiálů na overlocku. Při regulaci přítlaku patky si musíme vždy pohlídat, abychom nastavili správný přítlak pro daný materiál. U většiny materiálů postačí běžný, z výroby nastavený přítlak patky, avšak přítlak patky můžeme zvýšit pro těžké materiály, jako jsou denim, tvíd nebo hrubý len. Naopak snížit přítlak patky lze pro šití tenkých materiálů typu žoržet, trikot a batist.

Overlock Brother M 4234 D

Overlock Brother M 4234 D

Overlock a napětí niti

Overlock rovněž může mít funkci regulace napětí niti. Při regulaci napětí niti opět musíme dbát na materiál, který šijeme. Napětí niti pro overlock je tedy nutné přízpůsobit typu šitého materiálu, a také typu užívaných nití. Overlocky zpravidla používají jednoduchý mechanismus pro regulaci napětí niti, kdy příslušný ovladač lze nastavit dvěma směry: buď ke snížení (-) nebo ke zvýšení (+). K regulaci napětí niti může sloužit jak příslušný ovladač (např. kolečko), tak někdy lze napětí niti regulovat zvyšováním v napínači levého chapače a snižováním v napínači pravého chapače. Vždy je ale zapotřebí postupovat podle návodu, který platí pro příslušný overlock.

Overlock a volné rameno

Každá švadlenka určitě ví, jak je obtížné šít některé atypické tvary, například rukávy, nohavice, a další nedostupné části výrobků. K usnadnění těchto operací mají overlocky volné rameno. Overlocky značky Lucznik umožňují využít funkci volného ramene až po odstranění krytu ramene. Potom již lze na volném rameni šít atypické tvary, které potřebujete.

Při používání funkcí, které overlock má, se musíme vždy řídit návodem, který je pro příslušný overlock určen. Před tím, než začnete šít, si tedy vždy dobře pročtěte k overlocku přiložený návod.

Chcete vědět více?

Jak je vidět, overlocky mají ve své výbavě mnoho užitečných funkcí. Myslíte si, že je využijete? Potom navštivte stránku Overlocky, kde se dozvíte více.