Šicí stroj.cz je webová stránka zaměřená na šicí stroje, overlocky a coverlocky. Najdete zde informace, články, historii, nabídky na šicí stroje, tipy, rady, nápady a další informace o módě a šití.

Na našem blogu Šicí-stroj.cz se budeme snažit poskytovat informace z oblasti šití, šicích strojů, šicí techniky a technologií. Podíváme se na rozdíly mezi šicím strojem a overlockem,  coverlockem atd. Tento web by měl pomoci všem, kteří mají šití za své hobby a kteří mají v oblibě značky, které mohou nakoupit na internetovém obchodě Ráj-šití.cz, který provozuje společnost OK business, s.r.o.  Jedná se o šicí stroje Lucznik, AEG, Singer, Janome, šicí stroje Bernette, Bernina, Brother, Zetina, šicí stroje Veronica, Pfaff, Veritas, Husqvarna, Bobbin, specialisty na overlocky Baby Lock, šicí stroje Toyota, Guzzanti, Elna, Juki atd. Vítejte ve světě šití! Budeme rádi, když Vám náš blog poslouží i jako živé fórum k výměně zkušeností a navázání nových odborných vztahů světa šití.

Šicí stroj Janome 419 S

Šicí stroj Janome 419 S

Lednové články našeho blogu naleznete v rubrice Leden a další články k tématice šicí stroje v dalších rubrikách.

Šicí stroj a jeho příběh

Šicí stroje jsou dnes již velmi známé stroje, bez kterých si není možné představit moderní společnost. Šicí stroje, když byly vynalezeny, skutečně změnily život celé společnosti napříč všemi společenskými vrstvami, státy a etnickými skupinami. Nedlouho po svém objevení si šicí stroj získal obrovský věhlas, neboť práci, která po tisíce let byla velmi náročná a komplikovaná a vyžadovala obrovskou zručnost a energii, výrazně zjednodušil.  Šicí stroj zlevnil, zjednodušil a zrychlil výrobu oblečení.

Starý šicí stroj Gritzner

Starý šicí stroj Gritzner

Šicí stroj a jeho rozvoj

Na šicí stroj byly postupně kladeny větší a větší nároky. Na svém počátku pochopitelně šicí stroj neodboural veškeré ruční práce, které byly se šitím spojeny. Avšak zvyšující se požadavky, které byly na šicí stroje kladeny, zapříčinily rozvoj, kterému se šicí stroj rozhodně nemohl vyhnout. Postupně se šicí stroj vyvinul do nejrůznějších podob, od lehkých a přenosných šicích strojů určených pro domácí šití, přes těžší šicí stroje vhodné pro profesionální šití, až po ty nejtěžší a největší šicí stroje určené pro průmyslovou výrobu.

Šicí stroj Brother NV 15

Šicí stroj Brother NV 15

Šicí stroj a jeho další podoby

Šicí stroj však neprošel jen změnou podoby či velikosti. Postupně se přidávaly také nové funkce a stehy. A tak zatímco na počátku švadlena musela šlapat na pedál, který šicí stroj poháněl, později se začaly přidávat pro šicí stroje motory. Dnes již lze zakoupit šicí stroj s velmi bohatým a rozvinutým vybavením. A o které vybavení se jedná?

Šicí stroj a jeho moderní vybavení

Dnes především máte na výběr z desítek stehů a šicích programů. Dalším skvělým vybavením je volné rameno, díky kterému šicí stroj ušije i zvláštní tvary, jako jsou rukávy či nohavice, různé formy chapačů, zpětných chod, osvětlení pracovní plochy, regulace pohonu, možnost měnit patky podle potřeby, a řada dalších individuálních nastavení, díky kterým se šicí stroj stává vynikajícím pomocníkem.

Šicí stroje a moderní technika

Dnes se také vyskytují šicí stroje, které dokáží šít ozdobně nebo vyšívat. Vzory pro vyšívání lze připravit například v počítači a prostřednictvím USB portu se může počítač a šicí stroj propojit. Šicí stroje se také dají programovat. Ano, skutečně jsou šicí stroje, které si můžete naprogramovat na různé stehy, jejich varianty či výšivky, a šicí stroje je ušijí. Rychlá a snadná volba prováděná přes otočné voliče, tlačítka nebo LCD displej je dnes pro šicí stroje samozřejmostí.

Overlock Lucznik 720 D-4

Overlock Lucznik 720 D-4

Specializované šicí stroje

Šicí stroje se také vyvinuly do podob, které nejsou určené pouze pro šití ale pro různé pomocné či specializované operace. A tak se objevily naprosté novinky jako overlocky či před nedávnou dobou coverlocky. Tyto šicí stroje jsou velmi specializované na úzký okruh operací, s jejichž využitím můžete doma vytvářet hotové zázraky, a to na profesionální úrovni. Například overlock umí sešívat, stříhat a začišťovat v jednom pracovním chodu, a coverlock umí zakončovat spodem krytým stehem.

Jak je tedy vidět, příběh s názvem Šicí stroj přestavuje řadu vzrušujících zázraků moderní doby