Zabere vám navlečení nitě do očka jehly spoustu času a nervů? Chcete čas trávit šitím a né navlékáním? Rychlou pomoc přináší ruční navlékače jehel a šicí stroje se zabudovaným automatickým navlékačem! Jak se navlékač používá se dočtete níže.

Navlékání nitě do očka jehly je problém nejen netrpělivých lidí a lidí s vadami zraku. Navlékání dokáže potrápit i ty, kteří jsou povahy mírné a klidné. Obecně můžeme navlékače jehel dělit na navlékače jehel pro ruční šití, mechanické navlékače jehel určené pro navlékání jehel v šicích strojích a automatické navlékače zabudované přímo na šicím stroji. Princip navlékačů je malinko odlišný, ale je jasné, že jde pořád o to stejné – dostat nit ouškem jehly.

Mechanický navlékač jehly je pomůcka k nezaplacení, používat se dá u všech šicích strojů, overlocků i coverlocků, které nejsou vybaveny vestavěným navlékačem a kam se s drátkem navlékače pro ruční šití prostě nevejdete. Podívejte se na video, jak navlékač v mžiku protlačí nit očkem jehly:

Velkým hitem nejen posledních let se stávají zabudované navlékače jehel umístěné přímo na šicím stroji. Touto funkcí byly dříve vybaveny pouze dražší šicí stroje, dnes už je nalezneme u šicích strojů od cca 4 000,- Kč. Nejoblíbenějším a cenově nejpřijatelnějším modelem s výhodným poměrem cena/výkon a zabudovaným navlékačem se stal šicí stroj Lucznik 2005 Amelia II. S automatickým navlékačem máte navlečenou jehlu na šicím stroji během pár vteřin. Velkou výhodou je, že nemusíte navlékač hledat a máte ho při šití stále po ruce. Občas se zákazníci ptají, jak při použítí navlékače na šicím stroji postupovat. Podrobný postup s obrázky by měl být umístěn v českém návodu u zakoupeného šicího stroje. Pokud si i přesto nevíte rady, pomoct by měl následující článek a videonávod.

Zabudovaný navlékač jehly – postup:
1. Nejprve navlečeme horní nit podél drah až k jehle.
2. Levou rukou uchopíme plastovou páčku navlékače (levá strana patkové tyče) a pomalu tlačíme dolů
3. Současně držíme nit v pravé ruce a zahákneme ji o kovový háček neboli „zobáček“ (viditelně vyčnívá pod páčkou navlékače). Po zaháknutí držíme nit napnutou směrem doprava.
4. Páčku navlékače tlačíme pořád dolů až do nejnižší polohy, kdy se navlékač pootočí a malinký zobáček navlékače projde skrz očko jehly.
5. Poté napnutou nit, kterou stále držíme v pravé ruce zahákneme o tento zobáček, který prošel očkem jehly.
6. Nit povolíme tak, aby už nebyla napnutá a pomalu pouštíme páčku navlékače (kterou držíme v levé ruce). Navlékač se vrátí zpět do původní polohy a v očku jehly vznikne smyčka nitě. Nit nakonec rukou povytáhneme a máme navlečeno.

Pokud vás článek zaujal a uvažujete, že si pořídíte šicí stroj s navlékačem, vřele vám tuto funkci doporučujeme. Širokou nabídku pro šicí stroje naleznete v internetovém obchodě Ráj-šití.cz v kategorii šicí stroje. Ráj-šití.cz nabízí šicí stroje Lucznik, šicí stroje Juki, šicí stroje Brother, šicí stroje Bernina a další. V sekci galanterie naleznete i potřeby pro ruční šití.

Pokud si s výběrem šicího stroje nevíte rady, rádi vám poradí.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit