O tom, co jsou šicí stroje a overlocky, jsme se již dozvěděli ve dříve uveřejněných článcích. V tom článku se blíže podíváme na coverlocky, což jsou podobně jako overlocky specializované šicí stroje.

Co je coverlock?

Coverlock je šicí stroje specializovaný na zakončování spodem krytým stehem. Tento steh se někdy nazývá prádlový steh. Coverlocky slouží k zakončení oděvů z úpletů či pletenin. Zpravidla jde o trička, mikiny, halenky, a další oděvy. Vedle spodem krytého stehu mohou šít coverlocky také řetízkový steh.

Coverlock Elna Easycover

Coverlock Elna Easycover

Coverlock Elna Easycover

Coverlock Elna Easycover

Spodem krytý steh (tzv. prádlový steh)

Jak vypadá spodem krytý steh, na jehož šití jsou coverlocky konstruovány? Spodem krytý steh se vyznačuje efektem dvojité nebo trojité jehly na lícní straně a dokonalým krycím stehem na rubové straně, nebo-li spodem krytý steh má charakteristický dvojitý (případně trojitý závislosti na typu vybraného stroje) šev zhora materiálu a zespoda na ohrnutém lemu jsou smyčky. Tento steh byl do nedávné doby k dispozici pouze u průmyslových šicích strojů, takže se objevoval u průmyslové konfekce. Avšak dnes coverlocky umožňují šít tyto stehy také v domácnosti.

Řetízkový steh

Dalším stehem, který coverlocky šijí, je řetízkový steh, který se používá pro šití obrysů a linek nebo může sloužit jako steh výplňový při vypracování plochy motivu či k dalším účelům. Řetízkový steh je tvořen sérií ovinutých stehů, které společně vytváří řetěz (dosud název řetízkový). Řetízkový steh se často používá k dekorativním účelům.

Coverlock Brother Cover Stitch M 2340 CV

Coverlock Brother Cover Stitch M 2340 CV

Pro koho je coverlock určen?

Funkce spodem krytého stehu byla původně k dispozici pouze v průmyslové výrobě. Dnes se k tomuto stehu dostane i laická veřejnost právě prostřednitvím coverlocku. Coverlocky tak nejsou určeny jen pro profesionály, ale v domácnosti je využijí i lidé, kteří rádi šijí a chtějí u svých výrobků dosáhnout vysoké profesionální úrovně.

Nabídku na coverlocky naleznete v internetovém obchodě Ráj-šití.cz v kategorii Coverlocky.