Šicí stroje v dnešní době stále patří mezi standardní vybavení mnoha domácností. Díky renesanci, kterou domácí šití v současné době prožívá, se šicí stroje začínají těšit nové oblibě, a mnoho domácích hospodyněk si nový šicí stroj rádo pořídí.

Vybíráte-li šicí stroj, je nejprve zapotřebí odpovědět si na tři otázky. První otázka zní, k čemu budu šicí stroj používat, otázka druhá zní, budu používat šicí stroj ke speciálním operacím, a otázka třetí zní, kolik chci a mohu za šicí stroj zaplatit?

Šicí stroj Brother BN 37

Šicí stroj Brother BN 37

Účel, kterému bude šicí stroj sloužit

Účel, kterému bude šicí stroj sloužit, vždy určuje, jaké funkce by šicí stroj měl mít.  Budeme-li totiž šicí stroj využívat k některým speciálním operacím, budeme potřebovat odpovídající funkce. A tomu je zapotřebí přizpůsobit výběr šicího stroje.
Když si uživatel pořizuje šicí stroj, zpravidla se jedná o investici na delší dobu. Šicí stroj sice nemusí vydržet věky, neboť vybavení, které šicí stroje mají, se neustále rozšiřuje, a tak i šicí stroj dnes rychle morálně stárne, ale v každém případě je nutné výběru šicího stroje věnovat dostatek času.

Kde šicí stroj pořídit

Pořizujete-li si šicí stroj, je dobré si vždy vybírat v seriózním obchodě od seriózního výrobce. Neznačkové šicí stroje, případně šicí stroje zakoupené na tržnicích apod. jsou šicí stroje, od kterých nelze očekávat spolehlivost, výdrž a výkon. Naopak tyto šicí stroje patří spíše k těm více problematickým, které spíše nevydrží. Vždy tedy musíme mezi nabídkami pečlivě vybírat. Před špatným výběrem nás může ochránit například i množství a kvalita informací, které jsou o šicím stroji dostupné.

Šicí stroj Bernette b33

Šicí stroj Bernette b33

Co by šicí stroj neměl postrádat

Šicí stroj by neměl postrádat některé základní funkce, mezi které patří například entlovací steh (zvaný cik-cak), zhušťovač stehů neboli regulace délky stehu. Další užitečnou funkcí je zhuštěný entlovací steh, který lze využít pro šití aplikací. Máte-li v úmyslu šít aplikace, zjistěte si, má-li šicí stroj funkci regulace šířky entlovacího stehu.

Šicí stroje a komplikované tvary

Čas od času je nutné ušít některý z komplikovaných tvarů, jako jsou rukávy, nohavice, případně klobouky, a další… Pro tyto případy mají šicí stroje tzv. volné rameno, tzn. možnost oddělat spodní část šicí plochy, kdy zbyde pouze rameno využitelné pro šití těchto tvarů.

V dnešní době mají šicí stroje ve své výbavě některé tzv. samošijící funkce, které zásadně ulehčují vybrané šicí operace.

Šicí stroje a knoflíkové dírky

Například funkce šití knoflíkových dírek se tak může stát vítaným pomocníkem. Díky funkci šití knoflíkových dírek může šicí stroj ušít celou knoflíkovou dírku, a na švadlenku zbyde jen úkol proříznutí látky pro knoflík uvnitř obšité dírky. Šicí stroje, které takto umí ušít knoflíkovou dírku, mají v informačním popisu zpravidla uvedeno: automatická knoflíková dírka.

Patka pro šití 4-krokové knoflíkové dírky

Patka pro šití 4-krokové knoflíkové dírky

Vedle plně automatického šití knoflíkových dírek ještě šicí stroje mohou šít knoflíkovou dírku tzv. na čtyři kroky, kdy před každým krokem je zapotřebi upravit dílčí nastavení pro šicí stroj. Švadlence přibyde práce o několik nastavení příslušného tlačítka na šicím stroji, ale i tak se jedná o výraznou úsporu času a práce. Šicí stroje s touto funkcí mají ve svém popisu obvykle uvedeno: poloautomatická knoflíková dírka nebo čtyřkroková knoflíková dírka.

A  co šicí stroj pro začátečníky?

Začátečníci jistě ocení funkci nastavení plynulé rychlosti šití, díky které mohou předejít nečekaně vysoké rychlosti, kterou šicí stroj vyvine při necitlivém a neopatrném našlápnutí na pedál. Vysoká rychlost šití, kterou šicí stroj při takovém našplápnutí pedálu má, může být velkým a nečekaným překvapením.

Šicí stroje Lucznik Mini

Šicí stroj Lucznik Mini

Šicí stroje a speciální funkce

Speciální funkcí, které mají některé šicí stroje, je tzv. overlockový steh. Úkolem tohoto stehu je rozšířit možnosti, které šicí stroj má, a částečně tak nahradit overlock, který začišťuje látku (více v našem článku Overlocky…). Tato náhrada je ale velmi nedokonalá, neboť šicí stroj s ohledem na vlastní konstrukci overlock nenahradí, a proto je pro opravdu dokonalé začištění lepší pořídit přímo overlock.

Je mnoho dalších užitečných funkcí, které šicí stroje nabízejí. O řadě z nich píšeme na našem blogu Šicí-stroj.cz. Nejste-li si jisti, co která funkce znamená, neváhejte se zeptat prodejce. Například v internetovém obchodě Ráj-šití.cz rádi a ochotně zodpoví dotazy zákazníků.

Navštivte kategorii Šicí stroje, a vyberte si šicí stroj podle svého gusta!