Overlock je téma, které na našem blogu rozhodně nevynecháváme. O tom, co jsou overlocky a k čemu overlocky slouží, případně jak se dají overlocky používat, u nás naleznete mnoho článků. Čeho si všimnout, jste-li rozhodnuti overlock pořídit a nyní vhodný overlock vybíráte, je téma, se kterým přicházíme v článku Jak vybrat overlock.

Vybíráte-li overlock, je to podobné jako s jinými stroji v domácnosti, které budete používat k vlastní práci. Je zapotřebí nejprve zjistit, jaké uživatelovy představy, očekávání a požadavky by měl overlock splňovat.

Overlock Toyota SL 3335

Overlock Toyota SL 3335

Jelikož je overlock speciální šicí stroj, který sešívá, stříhá a začišťuje v jedné pracovní operaci, je výkon overlocku úzce specializovaný, a proto i požadavky uživatelů míří pro overlocky podobným směrem: overlock by měl dodat vlastním výrobkům profesionální vzhled. Uživatelé tedy žádají, aby overlock přinesl vysokou kvalitu jejich domácím výrobkům.

Každý uživatel, který overlock kupuje, si musí položit nejméně tři otázky, a potom si na ně odpovědět. Otázka první zní: Znám overlock? Umím s overlockem pracovat? Otázka druhá zní: Jak moc budu overlock zatěžovat? A otázka třetí zní: Kolik peněz chci za overlock utratit?

Overlock Veronica Profilock 800

Overlock Veronica Profilock 800

Znám overlock?

Jestliže uživatel zná overlocky dobře a má s nimi bohaté zkušenosti, není se čeho obávat, a možnosti výběru jsou skutečně široké. Začínající švadlenky totiž s některými overlocky mohou mít problémy díky nárokům, které tyto overlocky kladou na obsluhu. Mezi takové overlocky patří např. pětinitný overlock, který představuje skutečný oříšek.

Chce-li být uživatel spokojen s výkonem, který overlock podává, lze jednoznačně doporučit, aby se řídil radami prodejce, neboť ten své overlocky zná nejlépe a dokáže odhadnout, který overlock uživateli pomůže nejvíce.

Overlock a zátěž

Rovněž požadavky na zátěž představují klíčovou otázku, vybírá-li uživatel overlock. Bude-li uživatel šít lehké, snadno prostupné materiály, bude ke své činnosti potřebovat jiný overlock, než v případě šití tvrdých a těžkých látek. Overlocky, které jsou určeny právě pro tvrdé a těžké látky, mohou splňovat odlišná kritéria než overlocky bez problémů zvládající lehčí materiály. Pro univerzální overlocky platí, že nejlépe dokáže poradit prodejce.

Overlock Veritas Melanie

Overlock Veritas Melanie

Overlocky a funkce

Overlock by neměl postrádat některé základní funkce. Především by overlock, podobně jako šicí stroj, měl mít možnost regulace šířky stehu. Švadlenka tuto funkci využije zejména při drobném šití.

Některé overlocky mají též regulaci délky stehu, což je další užitečná funkce. Vždy je zapotřebí se seznámit, v jakém rozmezí overlock regulaci délky a šířky stehu umožňuje.

Dále je dobré vědět, kolik stehů overlock nabízí, a jaké stehy to jsou. Overlocky s větším počtem stehů mají vždy širší možnosti šití.

Diferenciální transport zajišťuje plynulé podávání pružných materiálů, a brání tak zvlnění okraje obšívaného materiálu. Jestliže overlock diferenciální transport nemá, může být pružný materiál ve výsledku zvlněný, a švadlenka nemá žádnou možnost, jak tomu zabránit.

Overlock by neměl ani postrádat zásobník na odstřižené kousky, který usnadní úklid. Jelikož overlock začišťuje a stříhá, při práci overlock produkuje velké množství různých odstřižků, které napadají do zásobníku, a úklid je potom rychlejší.

Pro začínající uživatele můžeme ještě doporučit, aby věnovali zvýšenou pozornost složitosti navlékání nití a ovládání overlocku. Všechny tyto úkony jsou popsány v návodu k použití.

Kde overlock pořídit

Pořizujete-li overlock, je dobré si vždy vybírat v seriózním obchodě od seriózního výrobce. Neznačkové overlocky, případně overlocky zakoupené na tržnicích apod. jsou overlocky, od kterých nemůžeme příliš očekávat spolehlivost, výdrž a výkon. Naopak tyto overlocky patří k těm problematickým, které spíše nevydrží.

Vždy tedy musíme mezi nabídkami pečlivě vybírat. Před špatným výběrem nás může ochránit například i množství a kvalita informací, které jsou o overlocku dostupné.

V internetovém obchodě Ráj-šití.cz všem zákazníkům rádi poradí, takže si uživatel vybere vhodný overlock, které jeho očekávání naplní. Rovněž na webových stránkách naleznete dostatek informací o overlocku, které napomáhají kvalitnímu výběru.

Navštivte kategorii Overlocky a vyberte si overlock podle svého gusta.