Jak často čistit šicí stroj? Mám šicí stroj promazávat? Jak často na něm můžou šít? Mám šicí stroj dát do servisu? Odpověď na tyto otázky a více najdete v tomto článku.

 

Zde jsou drobné rady a tipy pro začátečníky i pokročilé v oblasti šicích strojů.
Nejdříve je třeba si uvědomit, že váš nový Lucznik, Brother, Janome aj. je přístroj, stejně tak jako vaše auto, mixér, notebook a tak podobně. Má motor, mechanické části a (v případě elektronických strojů) také elektronickou desku. Má své potřeby a aby bezchybně pracoval a vydržel dlouho v bezvadném stavu, je potřeba mu prokazovat určitou péči a chovat se k němu citlivě. Je to jednoduché. Podívejte se s námi, jak na to.

 

Před prvním šitím – dvakrát měř, jednou řež

Kovová kostra šicího stroje, Lucznik 888 Izabella II

Kovová kostra šicího stroje, Lucznik 888 Izabella II

Jak se starat o šicí stroj v samých začátcích?

Základní principy péče vždy najdete v návodu od výrobce, přiloženému ke stroji, nebo vám je může poskytnout prodejce.

Stroj je seřízený již z výroby a můžete ho začít používat, jakmile si přečtete přiložený návod příp. další přiložené pokyny. Zde bývají důležité tipy nejen pro začátečníky. I pokročilí uživatelé, kteří přesedlali na jinou značku, nebo jen jiný model stejné značky, si můžou chvíli zvykat na jiný způsob zacházení.

Především to platí v případě, že jste dříve šili na starých celokovových šicích strojích, a nyní si kupujete moderní šicí stroj, který není stejný, jako jste byli zvyklí.

Rozdíl v užívání najdete i mezi kyvným CB chapačem a chapačem horizontálním rotačním.

Pokud budete šít bez látky nebo s ohnutými či tupými či nevhodnými jehlami, můžete si stroj poškodit!
Naštěstí spoustu informací najdete v návodu na obsluhu, na internetu nebo u svého prodejce. Navštivte naši online Poradnu, kde zodpovídáme vaše dotazy.

Pamatujte, že pokud si šicí stroj poškodíte uživatelskou chybou, oprava nebude záruční, ale platit ji bude zákazník! Proto se ujistěte, že jste si důkladně nastudovali uživatelskou příručku.

 

První šití

Motor každého nového šicího stroje je třeba „zaběhnout“ podobně jako motor u auta.

Proto je vhodné při prvním šití nenavlékat nitě a se zdvihnutou patkou „šít“ na rovný steh půl minuty až minutu na plný výkon naprázdno, bez látky.
Nezaběhnutý motor může být zezačátku trochu cítit. Je to i váš případ? Pak je vhodné motor zaběhnout, aby nedošlo k jeho spálení. Pokud si nejste v této oblasti jistí, informujte se u svého prodejce, nebo v autorizovaném servisu.

 

Jak často čistit šicí stroj?

Čistění vnitřních částí šicího stroje od prachu a nečistot je stejně důležité, jako včasné čistění vašeho počítače.

Pravidelné čistění  vám ušetří nejednu závadu. Jak na to?

Návod naleznete v návodu na obsluhu, který máte přiložený ke stroji (v části Údržba). Postupujte přesně podle pokynů.

Čas od času je třeba vyčistit oblast cívkového pouzdra a prostor pod stehovou deskou. Teď už víte, k čemu je štěteček, který jste dostali v základní výbavě! Jak často čistit? S přesností vám to nikdo nepoví, protože to závisí například na typu materiálu, se kterým šijete, a hlavně na tom, jak často šicí stroj používáte. Řiďte se obecným pravidlem: čím více šijete, tím častěji čistěte!

Pokud šijete denně a pracujete s látkami, které chlupatí, nebo používáte na stroji ořez při šitá overlockovým stehem, mělo by být pravidelné a časté čištění stroje vaší prioritou. Zabráníte tím poškození stroje, placeným opravám a zbytečně placenému čištění.

Každopádně jednou za 2 – 3 roky (záleží na vytíženosti stroje) je vhodné si nechat šicí stroj zkontrolovat v servisu a nechat si ho vyčistit a promazat v oblastech, kam se uživatel nedostane. Jedná se o placenou prohlídku.
Pro celodenní šití je vhodné zvážit nákup poloprůmyslového či průmyslového šicího stroje, neboť šicí stroje pro domácnost nejsou pro takovou zátěž konstruované a nemusely by ji dlouhodobě snést. Obraťte se na naši Poradnu a zkonzultujte nákup vhodného stroje. Ušetříte se chybných investic. Používáte-li stroj k jinému účelu, než k jakému jej vystavil výrobce, vystavujete se tím riziku nezáručních oprav.

 

Jak často promazávat šicí stroj?

Olej pro šicí stroje

Olej pro šicí stroje

Pokud v návodu nejsou uvedené žádné údaje o mazání, znamená to, že se stroj nemaže. Mazání olejem úplně odpadá zákazníkům, kteří si koupili rotační horizontální chapač. Hurá! Stroje s rotačním chapačem dnes mají samomazná ložiska.

Takový stroj s horizontálním chapačem stačí jednou za přibližně 2 – 3 roky donést do servisu na placenou kontrolu tj. vyčistění, seřízení a promazání technikem.

Kyvný chapač se promazává olejem. Jak často se promazává kyvný chapač?

To odvisí od typu a vytíženosti stroje – první pravidlo zní, že čím častěji se používá, tím častěji se musí mazat. Podrobnosti najdete v návodu u svého konkrétního šicího stroje v části Údržba.

A jaký olej používat? Výhradně k tomu určený olej na šicí stroje.

Olej na vaření či vazelína jsou k tomuto účelu naprosto nevhodné. Stroj promazaný nevhodným olejem musí jít do servisu na vyčistění technikem a jedná se o nezáruční opravu, kterou si platí zákazník.

 

Nevíte, jaký máte chapač? Poradíme vám…

Horizontální rotační chapač

Horizontální rotační chapač

Vertikální rotační chapač

Vertikální rotační chapač

Kyvný CB chapač

Kyvný CB chapač

Váš stroj může mít chapač vertikální kyvný (CB), horizontální rotační, nebo vertikální rotační. Jak je od sebe odlišit?

Horizontální rotační chapač poznáte snadno: cívkové pouzdro bývá zpravidla uloženo vodorovně s deskou stolu a má průhlednou krytku. Vidíte skrz ni cívku a snadno se k ní dostanete odklopením průhledného plastového krytu.

Kyvný chapač bývá uložený vertikálně pod stehovou deskou stroje. Odklopte přihrádku stroje, popř otevřete dvířka, abyste se k němu dostali.

Obdobně to je i s poloprůmyslovým vertikálním rotačním chapačem, který mají vybrané stroje (Pfaff Select2.2, Pfaff Select3.2, Pfaff Select4.2, Gritzner Tipmatic 1035, Gritzner Tipmatic 6122, Gritzner Timpatic 6152, Bobbin Emotion 2028 Plus, Zetina 2312, Zetina 2023 a Zetina 2028).

Pokud si nejste jistí, zeptejte se nás!