Původně vynalezené overlocky byly určeny pro práci v textilním průmyslu. Jejich domácí varianty se začaly objevovat až více než půl století po vynálezu overlocků. O tom, jak se overlock do domácnosti dostal, se dočtete v článku Domácí overlocky.
V dnešní době nejsou overlocky pouze zařízení, která jsou určená pro práci v textilním průmyslu, ale již delší dobu jsou vyráběny a nabízeny v modifikacích využitelných v domácnosti. Domácí overlock se však objevil až dlouho po vynalezení továrního overlocku.

Overlockový steh na stroji

Overlockový steh na stroji

Domácí overlocky a jejich začátek v roce 1964

V roce 1964 bylo několik inženýrů a manažerů v Japonsku přesvědčeno, že by mohli navrhnout menší a lehčí model overlocku, než byly modely běžně produkované do továren. Jejich koncept na malé overlocky byl nakonec zamítnut, ale skupinka byla natolik zaujatá svojí myšlenkou na tvorbu menších overlocků, že dospěli k rozhodnutí založit vlastní společnost, která by menší overlocky pro uživatele v domácnostech vyráběla. Díky tomu mohli vlastní koncept uplatnit, a na trhu se objevila novinka – overlock známý jako „Baby Lock“.

Domácí overlocky a tovární overlocky

Dnešní Baby Lock je rozšířený po celém světě především díky rozvoji, který overlokům přinesl. Baby Lock pracuje na podobném principu jako tovární overlocky, avšak rozdíly pochopitelně lze najít.

Overlock - Coverlock Baby Lock Desire BLE 5

Overlock – Coverlock Baby Lock Desire BLE 5

Domácí overlocky šijí přibližně rychlostí 1500 stehů za minutu, zatímco tovární overlocky zvládnou až 9500 stehů za minutu. Další rozdíl mezi domácími a průmyslovými overlocky představuje počet druhů overlockových stehů, které umí šít. Průmyslové overlocky jsou navrženy pro šití jednoho druhu stehu, zatímco domácí umí šít stehů více.

Overlocky v domácnosti

Od vynalezení overlocku uplynulo již několik desítek let. Dlouhou dobu jsou na trhu běžně k dostání také domácí overlocky. Za tu dobu si švadlenky v domácnostech na overlocky zvykly a oceňují usnadnění a zkvalitnění práce, které jim přinášejí.

Overlock AEG 3500

Overlock AEG 3500

Overlocky jsou také tématem článku Overlock – proč ho mít doma, ve kterém se dočtete více o funkcích a přínosech, kterými se overlocky vyznamenávají. O historii overlocků se dočtete v článku Overlocky a jejich historie

Pokud rádi šijete, využijte nabídky našeho internetového obchodu Ráj-šití.cz a vyberte si domácí overlock v kategorii Overlocky.