Mám koupit overlock nebo coverlock? Anebo obojí?  Co umí coverlocky? A co umí overlocky? To jsou časté otázky domácích švadlenek, když přemýšlí o nákupu nějakého zvláštního šicího stroje do domácnosti, který jim ušetří, urychlí a usnadní práci či rozšíří možnosti domácího šití.

Při řešení této otázky je vždy důležité si uvědomit, k čemu je určen overlock a k čemu je určen coverlock. Dále je dobré si ujastnit, co od daného stroje uživatelka nebo uživatel očekávají a k čemu ho budou používat.

Coverlock - overlock Merrylock MK 4075

Coverlock – overlock Merrylock MK 4075

Co umí coverlock

Specialitou coverlocku je zakončování oděvů z úpletů a pletenin. Coverlock zakončuje šitím tzv. spodem krytého stehu, kterému se někdy říká prádlový steh nebo též coverlockový steh. Právě tento spodem krytý steh (nebo též spodem krycí steh) je opravdu výborný pro šití pletenin.

Co umí overlock

Overlock sešívá, stříhá a začišťuje. Tyto tři operace overlock zvládá v jednom pracovním chodu. Začištění na overlocku vypadá moc hezky, a díky tomu se nemusíte bát otočit oblečení i z rubové strany. Overlocky krásně a spolehlivě dovedou začistit úplety.

Velmi dobrý je i tzv. rolovací lem nebo rolovací steh, který na látce vytvoří pěkné vlnkování.

Coverlock Lucznik 820 D - D3

Coverlock Lucznik 820 D – D3

Co tedy vybrat? Overlock nebo coverlock?

Jak bylo zmíněno na začátku článku, vždy záleží na tom, co šijete a k čemu budete daný stroj používat. Oba stroje dodávají zhotoveným domácím výrobkům profesionální vzhled. Každý – overlock i coverlock – zvládá jiné pracovní operace. Pro volbu mezi overlocky a coverlocky je tedy důležité rozhodovat se podle toho, co šijete.

Když chcete v jednom kroku oříznout, obnitkovat a sešít pleteniny a látky, které se natahují, perfektně se pro tento účel hodí právě overlock. Když si k overlocku dokoupíte patku pro slepý steh, může overlock látku i zahnout.

Avšak overlock s touto patkou ji pouze zahne, ale už neudělá pěkný spodem krycí steh, který je doménou právě pro coverlock.

Takže pro sešívání, stříhání a obnitkování si vyberte overlock, pro šití spodem krytým stehem si vyberte coverlock.

Kde overlock a coverlock koupit?

Kvalitní, spolehlivé a robustní overlocky, které jsou navíc prodávány za rozumnou cenu, najdete v kategorii Overlocky internetového obchodu Ráj-šití.cz. Na tomto internetovém obchodě si můžete vybrat i coverlocky.

Máte-li další otázky, navštivte náš FAQ, ve kterém naleznete odpovědi na časté otázky. V případě dalších otázek navštivte Ráj-šití.cz, kde všechny otázky rádi zodpoví.