V tomto článku se podíváme na overlocky. Co to je overlock, proč mít overlock doma a čím nám může být overlock nápomocen, to jsou témata, která naleznete v tomto článku.

Šicí stroj usnadní práci

Každá domácnost čas od času potřebuje něco zašít nebo ušít, zkrátka, bez šití se neobejdete. Chcete-li si usnadnit, zpříjemnit a zrychlit práci a šití, potom je vhodné využít služeb šikovného pomocníka, jakým je šicí stroj. Takový šicí stroj vám usnadní práci a pomůže ušetřit čas, protože jeho doménou je šití a šicí operace, a to jejich velké množství. Navíc šicí stroj umožňuje dané oblečení skutečně propracovat do nejrůznějších detailů, a to rychle a pohodlně, a tak za pomocí celé řady funkcí a druhů stehů, které moderní šicí stroj nabízí, může vaše šití vytvořit skutečně kvalitní a pěkné oblečení.

Overlockový steh na stroji

Overlockový steh na stroji

Ale šicí stroj má určitá omezení. Šicí stroj má konstrukci, která mu některé operace neumožňuje vykonávat. A právě zde přicházejí ke slovu další šicí pomocníci, kteří jsou na některé šicí operace speciálně konstruováni, a přinesou vám další časovou úsporu šití a vyšší kvalitu vašeho šití a vašich výrobků. Takovým pomocníkem je právě overlock. Ptáte se, co to je overlock či overlocky?

Co umí overlocky?

Overlocky čistí a začišťují švy. Pokud použijete na zhotovení švů overlock, dosáhnete takové kvality, kterým se vyznačuje kupované oblečení. Overlocky jsou speciální šicí stroje, které sešívají, stříhají a zároveň přitom i začišťují. Overlocky všechny tyto operace zvládají v jediném pracovním chodu. Jak vidíte, jde o specializované šití a šicí operace. Mimořádně výborně se overlock hodí k šití z úpletů.

Overlockové stehy

Overlockové stehy

Overlock a šicí stroj – rozdíly

Jednou z možných námitek proti pořízení overlocku je skutečnost, že některé šicí stroje nabízejí i overlockové stehy, tak k čemu potom overlock? Ano, je pravda, že šicí stroj může mít i overlockové stehy, ale tyto stehy nemusí být dostačující. Šicí stroj má totiž jednu jehlu a dvě nitě, overlock má dvě jehly a 4 nebo 5 nití, proto při obnitkovávání pružných materiálů na šicím stroji se můžou okraje párat. Overlocky činí komfortní a méně náročnou činností právě začišťování, stříhání a sešívání švů. Tyto šicí operace, které většina domácích švadlen dělá ručně bez overlocku, overlocky zvládnou v jediném pracovním chodu.

Overlocky a jejich funkce

Nyní se podíváme, jakými funkcemi je overlock obvykle vybaven. Především overlocky mají možnost regulace šířky stehu podobně jako u běžného šicího stroje. Tato funkce je pro overlocky velmi výhodná obzvlášť při drobném šití (např. oblečky pro panenky či pro čtyřného mazlíčky), když potřebujete steh kratší než 0,5 cm. Overlocky mají také zásobník na odstřižené kousky, díky kteérmu je úklid po skončení šití snadnější, k šití pletenin a úpletů mají overlocky funkci diferenciálního podávání pro nastavení pnutí látky v závislosti na typu materiálu. Za pomoci této funkce overlock ušije krásné pravidelné řasení.

Co nám tedy overlocky říkají?

Na závěr si shrňme, co nám již overlocky říkají a co jsme se o nich dozvěděli: overlocky profesionálně sešívají, ale pro samotné šití overlocky nestačí, a tak je šití doménou pro šicí stroje. Tedy overlocky představují nezbytné pomocníky pro šicí stroje, neboť zvládají nezbytné operace, které šicí stroje díky své konstrukci vykonávat nemohou.

Máte vedle sebe k šití nachystaný šicí stroj a overlock? Potom dobře děláte.

Nabídku na overlocky naleznete v kategorii Overlocky na OK-obchod.cz a v kategorii Overlocky na Ráj-šití.cz.