Lemovací mušličkový lem nebo také lemovací mušličkový steh slouží pro vytvoření dekorativních okrajů u tenkých a elastických látek.

Šicí stroje umožňují šití různých ozdobných stehů, které dodávají naprosto originální a zcela nezaměnitelný vzhled domácím výrobkům. Jedním z takových stehů je i lemovací mušličkový steh, někdy nazývaný též lemovací mušličkový lem.

Mušličkový lem

Mušličkový lem

Šicí stroje díky tomuto lemu dokáží dodat dekorativní vzhled okrajům tenkých a elastických látek. Pro šití lemovacího mušličkového stehu se používá patka pro klikatý steh (zig zag steh).

Zvětšení stehů má přispět k nařasení kraje látky ve tvaru mušliček. Látku je zapotřebí umístit pod šicí patku tak, aby přímý steh vznikl na čáře švu a klikatý steh lehce za okrajem podložené látky.

Mušličkový steh vyžaduje vyšší napětí nití a pomalejší rychlost šití. Lemovací mušličkový lem (steh) může být svým vzhledem připomínán prádlovým stehem, o kterém si více přečtete na stránce Prádlový steh.

Lemovací mušličkový steh (lem) je v nabídce velkého množství šicích strojů. Jedním z těch šicích strojů, které mají lemovací mušličkový steh ve výbavě, je i šicí stroj Lucznik Olga.