Šicí stroje jsou vybaveny zařízením zvaným chapač. Při výběru šicího stroje se lze setkat se dvěma základními druhy chapačů, a sice s rotačním (horizontálním) chapačem a kyvným (vertikálním) chapačem. Jaký je mezi nimi rozdíl, si přečtete v tomto článku.

Kyvný chapač

Kyvný chapač je uložen v šicím stroji vertikálně, proto se pro něj někdy používá i označení vertikální. Kyvný chapač je v šicím stroji umístěn pod stehovou deskou, kde se nachází kryt chapače připomínající malá dvířka. Po jeho otevření uvidíte svisle uložený chapač s cívkou. Při šití se chapač kýve zleva doprava a zpět, proto se pro něj používá označení kyvný chapač.

Kyvný chapač

Kyvný chapač

Rotační chapač

Rotační chapač je uložen horizontálně. Pod stehovou desku se vkládá cívka, kterou lze vidět, jak leží z boku. Při šití se rotační chapač točí stále dokola.

Rotační chapač

Rotační chapač

Chapače

Oba druhy chapače představují dvě různé technologie, které plní stejný úkol. Uživatele šicího stroje to v průběhu šití či ve výsledku šití vůbec neovlivní.

Kyvný chapač je oblíbenější než rotační chapač. Avšak pravda je, že s negativní reakcí od zákazníků na jakýkoliv druh chapače se náš internetový obchod nesetkal.

O chapačích a dalším vybavení šicích strojů si můžete přečíst více v článku Jak pracují šicí stroje.