Jehla pro šicí stroj je snad nejvíce měněná součástka, kterou šicí stroje využívají. Právě jehly mohou hodně ovlivnit podobu a kvalitu stehu. Když pochopíme, jaký je vztah mezi jehlami pro šicí stroje a samotným stehem, může nám to pomoci při rozhodování o tom, kterou jehlu pro šití využijeme. Výměna jehly může být jednoduchým a velice rychlým řešením problému, se kterým se šicí stroj může potýkat.

Všechny jehly pro šicí stroje mají stejné základní části. Navzájem se jehly pro šicí stroje liší tvarem a délkou jednotlivých částí.

Šicí stroj logo

Šicí-stroj.cz

Násada

Nejvyšší část jehly pro šicí stroje se jmenuje Násada. Tato část je zpravidla nejširší částí jehly a slouží pro zasunutí do šicího stroje. Jehly pro domácí šicí stroje mají násady s tvarem polovičního válce, kdy jedna strana násady má kruhovitý tvar a druhá strana násady je plochá. Toto opatření umožňuje nastavení jehly do správné pozice.

Při vkládání násady do držáku jehly je nutné postupovat v souladu s manuálem pro šicí stroj.

Dřík

Druhá část jehly pro šicí stroje je dřík. Dřík začíná na konci Násady a v podstatě představuje zbývající část jehly. Na dříku jehly nalezneme Žlábek, Úkos, Očko a a jeho zakončením je Hrot.

Žlábek

Žlábek je umístěn na straně jehly vedoucí k očku. Žlábek slouží pro uložení niti na jehle. Šířka žlábku je jedním z důvodů, proč je nutné pro různé typy nití vybírat různé typy jehel. Pro některé typy nití totiž postačuje úzký žlábek, zatímco jiné typy nití potřebují širší žlábek.

Úkos

Úkos je malá plochá část jehly těsně před očkem umístěná na opačné straně jehly než je žlábek. Úkos umožňuje háčku od člunku, aby se protnul s horní nití a vytvořil tak steh.

Očko

Očko jehly vede nit tak, aby šicí stroj mohl vytvořit steh. Očko jehly může mít rozdílný průměr v závislosti na šířce žlábku. Při použití jehly s příliš malým nebo naopak příliš velkým očkem může způsobit přetrhnutí niti v průběhu šití.

Hrot

Hrot je část jehly, která má jako první kontakt s látkou, kterou propíchne a umožní zbytku jehly i s nití, aby ji následoval do spodní části šicího stroje pod látku. Existují tři nejběžnější druhy hrotů:

– ostrý hrot
– kuličkový hrot
– univerzální hrot

Jehla s ostrým hrotem je určena pro všechny druhy tkanin, zejména se hodí pro tzv. přímé stehování.
Jehla s kuličkovým hrotem slouží pro pleteniny. Hrot tak hladce projde mezi smyčkami pleteniny, aniž by narušil vlákninu, ze které je látka vytvořena. Kuličkový hrot nevytváří tak přímé stehy jako ostrý hrot.
Jehly s univerzálními hroty, nebo jednoduše univerzální jehly, mohou být využity jak pro pletené, tak i tkané látky. Jehly s univerzálními hroty v sobě spojují výhody obou předchozích druhů hrotů. Jestliže vám nevyhovuje kvalita stehů, které šicí stroj vytváří, zkuste použit jehlu s jiným druhem hrotu.