Návrhářka Blanka Matragi je naprosto jedinečná ve svém oboru. Do každého svého modelu vkládá svoji neutuchající energii a příběh. Šaty od naší jedinečné designérky jsou snem každé ženy.

Akad. malířka Blanka Matragi se narodila 20. února 1953 ve Světlé nad Sázavou. Své schopnosti a talent zdědila po tatínkovi. Nejdříve studovala na střední odborné škole sklářské a na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Následovala studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru oděvního výtvarnictví, kde získala titul akademická malířka. Tím začala její úspěšná kariéra módní návrhářky.
Už jako studentka zaznamenala významné úspěchy, spolupracovala s oděvními společnostmi a obchodními domy, tvořila na zakázku kostýmy pro české celebrity a spolupracovala na filmových produkcích. Během studií se seznámila se studentem ČVUT, Libanoncem Makramem Matragi, za kterého se v roce 1979 provdala. Po ukončení studií společně odjeli do Libanonu, kde se usadili natrvalo. Blanka nejprve pracovala jako módní návrhářka v rodinné firmě Mekkawi a asi o rok později již pod vlastním jménem. V roce 1982 otevírá za obrovského zájmu médií svůj salon Blanka Haute Couture.
Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajistily návrhářce další a další zákaznice z vysokých společenských kruhů, záhy její modely nosily i zákaznice z královských paláců v Perském zálivu nebo světově proslulé osobnosti. Tuto klientelu obléká dodnes.

 

Posledních dvacet let se Blanka Matragi pravidelně vrací do České republiky, aby zde prezentovala svou Haute Couture tvorbu. Její přehlídky vynikají nejen nákladností a unikátností předváděných modelů,  ale i vysokou profesionalitou produkce, která v Čechách nemá srovnání. Uspořádala i úspěšnou retrospektivní výstavu své tvorby, vydala několik knih včetně své autobiografie. Její multifunkční oděvy okamžitě oslovují zákaznice svým nápadem a praktičností. Blanka Matragi se však nevěnuje pouze tvorbě šatů, ale také umění, užitému designu, sklářství a šperkařství. Otevřela módní butik, chystá vlastní kosmetickou řadu.

Blanka Matragi ve svém vysokém pracovním nasazení ani v letošním roce nepolevuje. Na podzim 2016 chystá novou módní přehlídku, která je už z ukázek naprosto úchvatná a přesně v duchu její celoživotní tvorby.

 

Zdroj článku: http://www.blankamatragi.cz/ a https://cs.wikipedia.org.

Fotografie převzaty z FB profilu umělkyně.